Byla Ibsenova Nora naivka, zásadová žena nebo kukaččí matka? (7)

10. 02. 2014 20:52:32
Klytaimnestra, Maryša a krásná paní Kuo své muže zavraždily. Anna Karenina, Paní Bovaryová a Eva z Gazdiny roby spáchaly sebevraždu. Medea, Markétka a Viktorka zabily - možná v pomatení smyslů - vlastní děti. I tak mohou končit partnerské krize.

Žijeme sice v sofistikovaném jedenadvacátém století, máme po ruce psychology, psychiatry i sociální pracovnice, antidepresiva, neuroly i moudré rady z časopisů a blogů, ale přece se občas najde matka, která ze žárlivosti, frustrace či zoufalství otráví dítě fridexem nebo s novorozencem v náručí vyskočí z dvanáctého patra.

Proč občas nejednají ženy a matky racionálně? Proč se v krizových situacích dopouštějí činů, které ubližují především jejich nebližším? A co nám o tom všem říká jasnozřivé zrcadlo literatury?

Klytaimnestra. Sestra krásné Heleny a manželka Menelaova bratra Agamemnona. Podle některých verzí jí Agamemnon zabil manžela a děti, než se s ní oženil a zplodil vlastní potomky. Když odplouval dobývat Tróju, nechal obětovat nejstarší Ifigenii, aby si naklonil bohy, kteří ho trestali bezvětřím. Po deseti letech se vrátil jako vítěz i s mladou věštkyní Kassandrou. A manželka ho spolu s milencem podřízla ve vaně.

Maryšu Vávra nejspíš týral. Fyzicky i psychicky. Mohla odejít s Franckem, který ji stále miloval, mohla se vrátit k otci, jenž trochu pozdě přišel na to, komu prodal dceru. Odmítla. Neposlouchali jste, když jsem prosila o shovívavost a pochopení, vyčítala mlčky a trpce, tak co chcete teď? Pak uvařila Vávrovi kafe. Jasná, definitivní tečka. Pro všechny.

Paní Kuo soudce Ti možná miloval. Možná milovala i ona jeho. A nebýt jednoho případu nevyjasněné vraždy, neměla by paní Kuo důvod vzpomínat na peklo prvního manželství. Ani na to, jak jednou v noci vzala do ruky dlouhý tenký hřebík a kladívko...

Anna Karenina, Emma Bovaryová a Eva. Sebevraždy. Ta první a třetí odešly za hlasem svého srdce a nezvládly nové postavení ani tlak veřejného mínění. A Emma? Milenci, dluhy, špatná pověst. Už neměla nikoho ráda, už všechno zkusila. Smutný konec romantické venkovanky.

Zda hodila Viktorka do splavu své dítě mrtvé či živé, to nevěděli pan myslivec ani vševědoucí babička. O Markétce máme přesnější informace – po odchodu Fausta, naprosto zoufalá své dítě zabila. Její matka se usoužila a bratr zemřel v souboji s liknavým milencem. A matka vražednice? V předpeklí před popravou odolala svodům Fausta i Mefistotela a odešla do světla...

Jinak to ovšem dopadlo s Medeou, jednou z nejtemnějších postav, jaké literatura zná. Zlikvidovala polovinu příbuzenstva, aby Iasonovi pomohla zmocnit se zlatého rouna. Porodila mu dvě děti. A pak si Iason našel novou, mladou a politicky vhodnou manželku. A začal nátlak. „Odejdi, Medeo, nejsi v zemi vítána,“ poroučel budoucí a mocný Iasonův tchán. „A můžeš nám tu nechat děti, vyrobím jim pár sourozenců,“ přidal se radostně vzorný otec Iason. A Medea? Zabila mladici, tchána i své syny a odlétla na voze taženém draky s mrtvolkami dětí i vlastním zoufalstvím.

Občas si říkám, jak by ten příběh skončil, kdyby ji i s dětmi poslali do nějakého luxusního vyhnanství. Kdyby se o ni Iason řádně postaral...

Ibsenova Nora nám zbyla nakonec. Nikoho nezavraždila, jen se dopustila podvodu, aby mohla poslat na léčení vlastního manžela. A když pak podvod téměř praskl, když se ocitla v rukou vyděrače, čekala od manžela oprávněně pochopení a účast. Dočkala se malicherného sobectví a zbabělosti. A rozhodla se odejít. Od manžela i od dětí. Byla sobecká? Naivní? Asociální?

Dnes by si Nora vzala děti s sebou. Ačkoli – možná by to neměla tak jednoduché. Manžel by nejspíš zažádal o střídavou péči.

Dnešní Nory mají situaci jednodušší jen zdánlivě. Často se u soudu nikdo neptá, co skutečně vedlo k rozpadu manželství, zda jeden z partnerů nemá zásadní vadu charakteru. Stačí kouzelná formulka o „vzájemném neporozumění“. A po snadném rozvodu začínají krvavé tahanice o děti. Otcové tlačí na matky. Matky se brání nebo útočí. Děti trpí. A občas se přihodí nějaká ta tragédie...

Myslete na ty zoufalé ženy z příběhů. Na všechny Medey, Markétky, Klytaimnestry a Maryši. To nejsou jen postavy z mýtů a pohádek. Potkáváme je na každém kroku. Viktorčin zpěv, Nořina obětavost a vůz tažený draky patří do povinné předsvatební výbavy každé z nás.

Netlačte ženy nikdy do kouta, milí muži. Pokud nechcete ty draky probudit.

Psáno pro oktavánský literární seminář - téma Manželské krize v literatuře a matky vražednice (7, 2)

Autor: Veronika Valíková Šubová | pondělí 10.2.2014 20:52 | karma článku: 21.33 | přečteno: 830x

Další články blogera

Veronika Valíková Šubová

Blogu by slušela nová forma i transparentnější pravidla

Blog čeká inovace. Nic proti, změna je život. Ale pod informačním blogem adminů se objevila mohutná diskuse, kterou jsem, přiznávám, zčásti iniciovala já. Domnívám se, že "inovace" by se měla dotknout i celkového fungování blogu.

27.3.2024 v 12:19 | Karma článku: 16.13 | Přečteno: 393 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Maminka, rozhodčí a naše vláda mají vždycky pravdu!

Při sledování poslední mimořádné schůze Sněmovny mi došlo, proč je ve vládě tolik učitelů. Ministrů je totiž na vládnutí škoda! Proč řešit inflaci, rozzlobené zemědělce, peníze do školství či distribuci léků, ...

26.3.2024 v 17:21 | Karma článku: 34.49 | Přečteno: 886 |

Veronika Valíková Šubová

Naše stařečky dnes okradl zloděj vydávající se za pracovníka charity

Našim stařečkům je přes osmdesát let. Muž s přízvukem, kolem šedesáti let, mluvící slušnou češtinou, vydávající se za pracovníka charity, přijel v červeném hyundai pro knihy a ukradl Kapitánovým rodičům snubní prstýnky a šperky.

21.3.2024 v 18:43 | Karma článku: 27.78 | Přečteno: 929 |

Veronika Valíková Šubová

Proč všichni mluví o válce... (plzeňský koncert Jarka Nohavici)

V pondělí 18. 3. jsme vyrazili na koncert Jarka Nohavici do Plzně, což jistě nikoho nepřekvapí. Možná jsem tak podvědomě chtěla zamáznout dávný smutek z Porty v roce 1985, na které Nohavica hrát nesměl.

20.3.2024 v 12:29 | Karma článku: 41.97 | Přečteno: 2165 |

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 280 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 30 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 23 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 286 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 501 | Diskuse
Počet článků 461 Celková karma 28.29 Průměrná čtenost 1667

Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz

 

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...