Na počátku bylo slovo, nikoli funkční styl

5. 05. 2015 19:54:32
MŠMT a Cermat chtějí od roku 2016/17 obnovit centrální hodnocení maturitních slohů, které bylo zrušeno hned po zavedení (2012). Je tedy nutné znovu rozebrat kritéria, podle nichž mají být slohy opravovány.

V zadáních písemných prací se objevuje několik útvarů: vypravování, úvaha, charaktristika, líčení, popis pracovního postupu, motivační dopis, novinový článek, stížnost... Každý z nich má svá specifika. Zatímco u popisu pracovního postupu vyžadujeme především přesnost, při vypravování, líčení, úvaze či charakteristice musíme předpokládat, že nadanější snadno přejdou k tvořivějšímu psaní.

Hodnotících kritérií je šest:1A-naplnění zadání, 1B-naplnění útvaru, 2A-pravopis a tvarosloví, 2B-slovní zásoba, 3A-výstavba vět, 3B-kompozice, argumentace, soudržnost. Nejspornější jsou první dvě: 1 A a 1B Mají vetující charakter – pokud hodnotitel shledá, že jedno z nich student nezvládl, uděluje nedostatečnou. Viděla jsem skvělé vypravování ohodnocené pětkou, protože v zadání byla reportáž. V příručce Jak psát maturitní sloh je zmíněn další paradox z roku 2012 – pokud si student vybral vypravování Jak jsem se stal pověrčivý a pověrčivým se nestal, nenaplnil zadání a dostal také nedostatečnou.

Dalším problémem je veliká pestrost útvarů – s tím souvisí i kritérium 1B. Systém centrálního hodnocení vychází z funkční stylistiky, století staré teorie jedné z lingvistických škol. Ta, povýšena na metodu, je již mnoho let aplikována ve školách (student má před započetím psaní rozvážit funkční styl i jazykové prostředky – J. Kostečka, ČJ pro gymnázia). Toto funguje u strukturovaných, racionálních textů, nikoli ovšem při psaní fejetonu či povídky. Předvolba jazykových prostředků totiž mnohdy odporuje principům tvořivého psaní, které často začíná u jediného slova či náhodně zaslechnuté věty.

Proto považuji první dvě vetující kritéria za subjektivní. Kritérium 1B by bylo vhodné zcela vypustit, ke kritériu 1A je nutné přistupovat opatrně – dá se používat při hodnocení racionálních textů, při hodnocení povídky může být kontraproduktivní. Kritérium 2A (pravopis) se jediné dá vnímat jako objektivní, podobně 3A (výstavba vět) . 2B opět částečně spadá do kategorie líbí – nelíbí, stejně jako 3B.

Z rozboru kritérií CERMATU vyplývá, že k objektivizaci hodnocení nepřispívají, protože slohy v takové žánrové rozrůzněnosti objektivně hodnotit nelze. Kritéria byla zřejmě přejata z mezinárodních anglických jazykových zkoušek. V cizím jazyce můžeme zkoumat znalosti a dovednosti, v rodném většinou přemýšlíme. A hodnotit přemýšlení je věc náročná (bezchybná úvaha mé studentky byla v roce 2012 ohodnocena trojkou – studentka se naštěstí bez potíží dostala na fakultu žurnalistiky).

Nelíbí se mi představa centrálního hodnocení maturitních slohů a přeji si, aby byly spolu s ústním zkoušením vráceny do kompetence škol a stát si ponechal kontrolu pouze nad testy. A pokud je nutné hlídat úroveň psaných textů našich maturantů (především pravopis a stylistické schopnosti), nechť je v rámci testů určen jeden povinný útvar (krátká strukturovanou úvahu po vzoru anglické eseje, s jasnými pravidly, nebo formální dopis) a jinak SŠ dostanou volnost při výběru slohových témat i opravování. Odpadne kritérium 1B, zastáncům objektivizace to ulehčí srovnávání textů a gymnaziální češtináři se zase budou moci věnovat své práci - učit studenty mluvit, číst knihy, psát osobité texty a přemýšlet v souvislostech.

V krácené verzi vyšel text v MfD

PS: Autorka článku došla k názoru, že učitelé už si užili dost a že o zkoušku z rodného jazyka i koncepci jeho vyučování ve školách by se měla starat také veřejnost: rodiče a ti kteří pracují se slovem - spisovatelé, překladatelé, novináři.

Jinými slovy, na čas uzavírám šuplík Škola a maturita - beru si dovolenou.

Autor: Veronika Valíková Šubová | úterý 5.5.2015 19:54 | karma článku: 19.99 | přečteno: 733x

Další články blogera

Veronika Valíková Šubová

Blogu by slušela nová forma i transparentnější pravidla

Blog čeká inovace. Nic proti, změna je život. Ale pod informačním blogem adminů se objevila mohutná diskuse, kterou jsem, přiznávám, zčásti iniciovala já. Domnívám se, že "inovace" by se měla dotknout i celkového fungování blogu.

27.3.2024 v 12:19 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 399 | Diskuse

Veronika Valíková Šubová

Maminka, rozhodčí a naše vláda mají vždycky pravdu!

Při sledování poslední mimořádné schůze Sněmovny mi došlo, proč je ve vládě tolik učitelů. Ministrů je totiž na vládnutí škoda! Proč řešit inflaci, rozzlobené zemědělce, peníze do školství či distribuci léků, ...

26.3.2024 v 17:21 | Karma článku: 34.49 | Přečteno: 887 |

Veronika Valíková Šubová

Naše stařečky dnes okradl zloděj vydávající se za pracovníka charity

Našim stařečkům je přes osmdesát let. Muž s přízvukem, kolem šedesáti let, mluvící slušnou češtinou, vydávající se za pracovníka charity, přijel v červeném hyundai pro knihy a ukradl Kapitánovým rodičům snubní prstýnky a šperky.

21.3.2024 v 18:43 | Karma článku: 27.78 | Přečteno: 929 |

Veronika Valíková Šubová

Proč všichni mluví o válce... (plzeňský koncert Jarka Nohavici)

V pondělí 18. 3. jsme vyrazili na koncert Jarka Nohavici do Plzně, což jistě nikoho nepřekvapí. Možná jsem tak podvědomě chtěla zamáznout dávný smutek z Porty v roce 1985, na které Nohavica hrát nesměl.

20.3.2024 v 12:29 | Karma článku: 41.98 | Přečteno: 2166 |

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Dělají z nás ženy! Nebo jen hlupáky?

Jsme všichni obětmi tajemného spikleneckého experimentu, kdy pomocí přísad do potravin globální vládci nadělají z chlapů zženštilé hermafrodity, neschopné plodit děti?

28.3.2024 v 18:55 | Karma článku: 23.71 | Přečteno: 402 | Diskuse

Milan Šupa

Čerpejme sílu ke vzestupu z prožití reality Ducha

Myslím, tedy jsem! Tato slova jsou lež! Jsou omylem! Kdo je akceptuje, sází na falešnou kartu a promrhává svůj život. Ztotožňování vlastní jsoucnosti s rozumem a myslí je tou největší tragédií, která nás může postihnout.

28.3.2024 v 16:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 24 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 15.40 | Přečteno: 297 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 516 | Diskuse
Počet článků 461 Celková karma 28.29 Průměrná čtenost 1667

Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz

 

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...