Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maturitní ušiska a epizeuxis

19. 05. 2016 19:35:26
"A po krátké době/ když utich povyk/ líbil se přec lidu/ dobrý panovník./ Zdálo se jim, že ty dlouhé uši/ právě dobře ke koruně sluší/ všechno zmůže zvyk." Sděluje nám Havlíček na konci Krále Lávry.

Paní ministryně Valachová dnes při oznamování maturitních výsledků konstatovala, že lidé si už na novou maturitu zvykli.

Samozřejmě, existují vady systému, na jejichž návykové schopnosti nelze spoléhat. Jako češtinářka ovšem vím, jak systém většinou naloží se svými vadnými součástkami (Sokrates, Antigona, Kristus, Havlíček Borovský). Nezbývá tedy, než se spolehnout na ten vrbový kolíček, který do basy nacpe pan Červíček. Ti dva tři češtináři, kteří si na novou maturitu ještě nezvykli, už o maturitních uších mluví na vlastní riziko.

Leč konkrétně a přehledně. Maturita z ČJL 2016.

Didaktický test

Patřil k těm příčetnějším. Pan Botlík sice kritizuje úlohy 18-22, související s ukázkou z Burgessova Mechanického pomeranče (především kvůli anglismům), moji sextáni je ovšem zvládli bez problémů. Co by se ovšem dalo zpochybnit je poměrné zastoupení (5 otázek a 9 bodů) autora, který není v Seznamu literárních směrů a autorů pro rok 2015/16. Proč tu obludnost s ruchovci, lumírovci a S. K. Neumannem Cermat vydával, to skutečně nechápu – zbytečně zmátl maturanty i jejich učitele.

Seznam literárních směrů a autorů - pokochejte se: zde.

Za jediný zásadní přešlap v letošním DT považuji epizeuxis. K němu se ještě vrátím.

Slohy, respektive písemné práce

Témata jako obvykle dost bídná, psát se dalo vypravování o ztrátě paměti a úvaha o odvaze a šílenství, jako únikovka pak popis nádraží. Letos si opravování naposledy „užili“ učitelé, příští rok nastupuje armáda centrálních hodnotitelů, kteří budou přísně střežit nulující kritéria 1 A a 1 B – naplnění zadání a žánru / Kritéria hodnocení 2015/2016 /. To zas bude pláče a skřípění zubů. A soudů.

Ústní zkoušení

Letos poprvé provádí studenti pod dozorem svých zkoušejících takzvanou analýzu textu. Kdo netuší, jak taková věc vypadá, nechť si klikne na strukturu ústní zkoušky:

Obecná struktura ústní zkoušky

Rozebírala jsem pro MfDnes už několik knih podle cermatího klíče (mj. abych rozšířila stále se zužující, unifikovanou maturitní četbu) – jeden smysluplný rozbor mi zabral i čtyři dny. Maturitní realita, kterou jsem letos viděla a o níž jsem slyšela, mě ovšem poněkud vylekala - pojmy, termíny, formální rozbory ukázek mají zelenou. O postavách, tématech a myšlenkách rozebíraných knih se budeme dozvídat stále méně. Jistě, záleží to na češtináři – ale až nám namontují do maturitních místností kamery, které prosazuje pan doktor Kostečka, jeden z duchovních otců nové maturity, češtinář už mnoho nezmůže. Bude se studenty vesele analyzovat a hledat anafory, epifory, polopřímé řeči a jiné brouky.

Na závěr jsem si nechala slavnou epizeuxis. Je to básnická figura (Literatura v kostce, str. 12) – ta se naposledy objevila ve vyšších DT, které v roce 2012 zrušil ministr Fiala. Od té doby dával Cermat do testů jen tropy, nebo-li obrazná pojmenování (metafora, metonymie, synekdocha, personifikace...). Letos se rozhodl přitvrdit – a uvedl epizeuxis v Katalogu požadavků / Český jazyk a literatura /. Však také doktor Kostečka z Nového Porgu už na idnes prohlásil, že učitelé si ho dostatečně neprostudovali. Na Novinkách přitvrdil – učitelé, kteří kritizují výskyt tohoto pojmu v didaktických testech, tomu jednoduše nerozumí. Tečka.

Zkrátka, vidíte-li oslí uši, mlčte. Mohli by vás považovat za slepce, bludaře či dokonce neodborníka!

Já si ovšem dovolím s doktorem Kostečkou nesouhlasit. Epizeuxis do maturitních testů z ČJL nepatří, neboť znalost pojmů, které studenti v budoucím životě neupotřebí, by neměla být cílem středoškolské češtiny. Věřím, že Jana Ámos i autoři, jejichž díla u maturity "analyzujeme", by se mnou vřele souhlasili.

Analýzy uměleckých děl, pojmy, ismy, nepřímé a polopřímé řeči, slohové postupy a funkční styly. Tak vypadá nová maturita z ČJL, konkrétně ta literární část. Nelíbí se mi. Zřejmě budu další vada systému.

„Král Lávra má dlouhé oslí uši! Král je ušatec!“

Pěkný večer všem.

Autor: Veronika Valíková | čtvrtek 19.5.2016 19:35 | karma článku: 35.06 | přečteno: 2693x

Další články blogera

Veronika Valíková

Problémy českého školství jsou důležitější než bludy jedné komunistky

14. 9. se v Knihovně Václava Havla konala debata o budoucnosti českého školství. Média akcentují především účast paní Semelové – k ostatním účastníkům diskuse ani k problémům, na něž nebylo dostatečně odpovězeno, se nevyjadřují.

16.9.2017 v 13:48 | Karma článku: 24.44 | Přečteno: 1101 | Diskuse

Veronika Valíková

Jak jsme kupovali kotvu

"Miláčku, přijeď do Holešovic. Musíme zajít do přístavu a koupit kotvu," oznámil mi včera Kapitán. "Víš, že jsme jednu utopili na Tavoláře." A tak jsem nastoupila do tramvaje ve slavnostním, neb právě skončil další školní rok...

1.7.2017 v 9:51 | Karma článku: 23.22 | Přečteno: 989 | Diskuse

Veronika Valíková

Maturitní testy z ČJL 2013 a 2017 - malé srovnání (konec maturitního seriálu)

Jsou ty letošní náročnější než ty z roku 2013? Stoupá postupně od roku 2013 jejich obtížnost? Dostaly se nyní testy někam mezi původní základní a vyšší úroveň z roku 2012, kdy ministr Fiala dvouúrovňovou maturitu zrušil?

30.6.2017 v 20:51 | Karma článku: 23.00 | Přečteno: 860 | Diskuse

Veronika Valíková

Ještě jednou maturitní slohy - jedničkáři, kteří se odvolávají kvůli své cti

Juanito napsal knihu fantasy, která se docela dobře čte. S jazykem rozhodně zacházet umí, DT měl asi na 92%, ústní na 100%,ze všech předmětů kromě ČJL dostal za jedna. Jen z češtiny za dvě - u maturity si vybral úvahu - dostal 3-.

26.6.2017 v 19:32 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 979 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Adam Mikulášek

Chci povinný trénink empatie na školách

Empatie = schopnost vcítit se do jiného člověka a snažit se porozumět tomu, jak myslí a co cítí. Můžete namítnout, že empatie se „nedá naučit“. Ovšem není to tak úplně pravda. Je to podobné jako u svalů.

25.9.2017 v 18:37 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 199 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Politické neziskovky

Mýtus: Nikým nevolené politické neziskovky prosazují své vlastní zájmy, aktivisté přikazují politikům a nám všem, co je jediné správné.

25.9.2017 v 12:30 | Karma článku: 12.31 | Přečteno: 926 |

Most mezi námi

Krok za krokem aneb kam jsme za rok došli

Říká se, že když budete postupovat hezky krůček po krůčku, třebas pomalu, ale hlavně soustavně, zaručeně dojdete ke svému cíli.

25.9.2017 v 8:30 | Karma článku: 4.66 | Přečteno: 143 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Cla, sankce, dotace a nová ekonomika

Již se zvěřejňují katastrofické scénáře v souvislosti s Brexitem.Každá strana přináší vlastní argumenty přechodu do nevyzkoušené fáze. Z pohledu většinové společnosti v EU jde asi o krok špatným směrem.

24.9.2017 v 8:34 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 182 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Na dlani chlup většinou nenajdeš. A kdo ho vlastně hledá?

Blížící si volby ukazují problémy v plné nahotě. Sice většina odpůrců Babiše a ANO vykřikují něco o tom všeobecném kradnutí, tak skutek jaksi utek.Penzijní reforma je prý nevyhnutelná, jen ty finanční prostředky chybějí.

23.9.2017 v 17:38 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 330 | Diskuse
Počet článků 231 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1595

Blogy "jsou nádobky, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral." (Karel Havlíček Borovský + VV :)) Prvotina Soukromý nebe, dokončené povídky, pohádky pro starší holčičky, hra o KHB a různé dramatizace textů ...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.