Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Modlitba za Johna Irvinga

21. 02. 2017 8:34:18
Píše o věcech, z nichž se ježí chlupy farizeům všech vyznání. Nelegální potraty; homosexuálové a transsexuálové, umírající na AIDS; rodiče opouštějící děti a děti hledající rodiče. A přesto je základním tématem jeho knih láska...

Mezi postavami amerického romanopisce je mým favoritem už mnoho let doktor Larch z Pravidel moštárny.

Irving v něm stvořil jednoho z nejlepších otců, jaké nám literatura nabízí. Trpělivého, poctivého, pravdivého... a láskyplného. Samozřejmě, Homer Wells není Larchův biologický syn – přesto je jejich vztah ústřední linkou románu. Protože, jak kdysi řekl jeden můj geniální student, Pravidla moštárny nejsou román o potratech.

Pravidla moštárny jsou román o sirotcích.

Larch provádí nelegální potraty. A stará se o sirotky. A o Homera Wellse. Nebojí se poslat ho do světa. Nebojí se mu dokázat, že ho miluje. Misky vah se stále pohupují ... vždyť kdokoli zachrání jednoho maličkého, jakoby celý svět zachránil...

Zřejmě nejkontroverznější Irvingovým textem je předposlední román V jedné osobě. Zabývá se snad všemi lidskými slabostmi a sexuálními úchylkami, jaké svět poznal. Také Shakespearem, protože jeho hry ten svět zobrazují. A je také Irvingovým osobitým vyznáním lásky k jazyku, čtení, psaní ... i životu. Neodvrhujte, prosím, po prvních deseti stranách. Nesuďte, abyste nebyli souzeni...Budete překvapeni.

Nejbizarnější z Irvingových románů je téměř tisícistránkový opus Dokud tě nenajdu. Chlapec, který vyrůstá v tatérských salónech a jako slavný herec se rozhodne hledat ztraceného otce, se na konci příběhu dočká bolestné i sladké odměny. Málokdy mě něco rozpláče... Kdybych mluvil jazyky lidskými i andělskými, ale lásky kdybych neměl...

Jednou z Irvingových prvních a nejlepších knih je Modlitba za Owena Meanyho.

Román řadím v literárním semináři pro oktávy do tematického okruhu Kristovské paralely. (zobr). Jedná se o příběhy, v nichž je nějak připomenut či parafrázován kristovský mýtus. V nichž hrdina svou obětí napravuje, zachraňuje či vykupuje svět. Nebo jen jeho malou část.

Owen Meany, chlapec malého vzrůstu, se zvláštním pisklavým hlasem a zcela podivnými rodiči, je na první pohled tou nejvhodnější obětí k šikaně. Přesto se obětí nikdy nestane. Od dětství je schopen nejen zvládat schopnosti a vášně svých vrstevníků, dokáže své přátele i řídit a směrovat. Stává se mužem v malém těle dříve, než ostatní zvládnou základy násobilky a gramatiky.

Má v životě několik zásadních úkolů. Přes práh dospělosti převede přítele Johna (kterého předtím absurdním způsobem připraví o matku). Na střední škole se stane skvělým HLASEM školního časopisu a nesmlouvavým oponentem demagogického ředitele, který do školy přinese atmosféru strachu a nesvobody. A v dospělém věku se připravuje na poslání, které mu zjevil jeho SEN...

Owen je nádherná postava. Hodně mě toho naučil.

Krédem tohoto „malého velkého muže“ je věta víra a modlitby, to pomáhá, opravdu“.

Vzpomeňte si na ni, až si s něčím nebudete vědět rady. Až vám poteče do bot a vlci budou hladově výt a mlaskat před vaším prahem.

A až vám nějaký farizej či strážce morálky bude hanět jednoho úžasného spisovatele, pomodlete se nejen za Johna Irvinga.

Autor: Veronika Valíková | úterý 21.2.2017 8:34 | karma článku: 16.13 | přečteno: 545x

Další články blogera

Veronika Valíková

Jak jsme kupovali kotvu

"Miláčku, přijeď do Holešovic. Musíme zajít do přístavu a koupit kotvu," oznámil mi včera Kapitán. "Víš, že jsme jednu utopili na Tavoláře." A tak jsem nastoupila do tramvaje ve slavnostním, neb právě skončil další školní rok...

1.7.2017 v 9:51 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 912 | Diskuse

Veronika Valíková

Maturitní testy z ČJL 2013 a 2017 - malé srovnání (konec maturitního seriálu)

Jsou ty letošní náročnější než ty z roku 2013? Stoupá postupně od roku 2013 jejich obtížnost? Dostaly se nyní testy někam mezi původní základní a vyšší úroveň z roku 2012, kdy ministr Fiala dvouúrovňovou maturitu zrušil?

30.6.2017 v 20:51 | Karma článku: 21.67 | Přečteno: 809 | Diskuse

Veronika Valíková

Ještě jednou maturitní slohy - jedničkáři, kteří se odvolávají kvůli své cti

Juanito napsal knihu fantasy, která se docela dobře čte. S jazykem rozhodně zacházet umí, DT měl asi na 92%, ústní na 100%,ze všech předmětů kromě ČJL dostal za jedna. Jen z češtiny za dvě - u maturity si vybral úvahu - dostal 3-.

26.6.2017 v 19:32 | Karma článku: 25.96 | Přečteno: 936 | Diskuse

Veronika Valíková

Co s maturitními slohy ?

Zítra, 5. 6., mají maturanti poslední možnost odvolat se proti centrálnímu hodnocení maturitních slohů. Na jaké zásadní problémy v zadávání i hodnocení slohů upozorňují češtináři od roku 2012? A jaká řešení navrhujeme?

4.6.2017 v 20:58 | Karma článku: 16.37 | Přečteno: 543 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

Vnitro chce zpřísnit podmínky pro ekonomické migranty

Tak naše moudré hlavy zase vymýšlejí novinky.Když pomineme pitomost termínu ekonomický migrant,tak další opatření již jsou "opravdu dokonalá". Samozřejmě nějaký isolacionismus ve vztahu ke světu a EU nemůže fungovat.

23.8.2017 v 20:42 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 363 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Chcete šetřit vodou ? Zapomeňte !

Kdysi takto argumentoval jeden akciový fond a vznikly miliardové zisky. Dnes se ozývají jiní příjemci bezpracných peněz a chtějí navýšit stočné u lidí,kteří dostanou dotace na používání dešťové vody.Zatím hovoří jen o splachování.

22.8.2017 v 17:01 | Karma článku: 26.67 | Přečteno: 1250 | Diskuse

Milada Šnajdrová

Mýty o neziskovkách - Dotace z veřejných rozpočtů

Mýtus: "Není třeba platit neziskovky z veřejných rozpočtů. Každý člověk si sám lépe rozhodne, kterou organizaci podporovat, a tak se poznají ty přínosné od zbytečných."

22.8.2017 v 12:30 | Karma článku: 16.08 | Přečteno: 1371 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Rusko zničilo velké množství automobilů s velkorážnými kulomety.

Vhodné a oblíbené pick-upy japonské výroby IS jistě kupuje veskrze legálně a ve velkém množství. Velkorážní kulomety také nejsou běžným zbožím na domácím trhu.

21.8.2017 v 11:30 | Karma článku: 19.48 | Přečteno: 860 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Agrofert a Pirátská strana

Kdyby to bylo jindy a jinde,tak by příznivci ANO a Pirátské strany mohli být spolu.Piráti vyrazili na Free Ride, ale na svých akcích kritizují Ano a konglomerát Agrofert,což se nesmí. Pirátská strana jen ukazuje do budoucnosti.

20.8.2017 v 10:02 | Karma článku: 10.39 | Přečteno: 509 | Diskuse
Počet článků 230 Celková karma 23.40 Průměrná čtenost 1591

Blogy "jsou nádobky, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral." (Karel Havlíček Borovský + VV :)) Prvotina Soukromý nebe, dokončené povídky, pohádky pro starší holčičky, hra o KHB a různé dramatizace textů ...

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.