Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kristovské paralely - I. část (10)

Ten starý příběh z evangelií zná celý svět. Můžeme mu věřit, můžeme ho považovat za obraz, inspiraci či další podobenství, můžeme v něm vidět jen smutnou pohádku. Záleží na každém z nás, jak moc se s ním ztotožníme.

Nechci tady rozvádět základní principy víry, podle kterých by křesťané měli Krista následovat. Mnozí světci a mučedníci v jeho jménu zemřeli a my si často ani neuvědomujeme, v čem tkví výjimečnost jejich volby.

Příběhy jsou ti nejlepší a nejpravdivější učitelé, jaké nám historie odkázala. Filosofickou konstrukci čas nahlodá, příběh nezmění. Právě proto Kristus nekázal hesla, mluvil v podobenstvích. Je škoda, že právě příběhy ztrácejí v poslední době na vážnosti nejen ve společnosti obecně, ale i v Římskokatolické církvi, k níž se hlásím.

Kristovské téma lákalo básníky a spisovatele od nepaměti. Vždy bylo trochu nebezpečné - vždyť jak zobrazit Boha a člověka v jedné osobě. Spisovatelé se často dostávali na tenký led a vysloužili si za své obrazy mnoho nepochopení. N. Kazantzakis měl kvůli Poslednímu pokušení (Kristus zde v agónii prožije celý svůj nedožitý život včetně fyzické lásky) veliké problémy nejen s církví v Řecku - jeho román plný obrazů se dostal na seznam zakázaných děl. I Bulgakovův Mistr a Markétka zůstává pro mnohé křesťany těžko stravitelným soustem, ačkoli já tu knihu považuji za jednu z nejkrásnějších a nejzoufalejších modliteb, jaké kdy byly napsány. Kdo jsme, abychom soudili.

Veliký (a možná zbytečný) poprask způsobil Dan Brown s Šifrou mistra Leonarda. Pokud to veledílo přečtete od začátku do konce, zjistíte, že má do dvou třetin slušný rytmus a nabídne vám jisté informace o hledání Grálu, ale konec je tak přeslazený a hloupý, že popře pravdivost všeho, co vás v příběhu mohlo zaujmout. Je to průměrný, ba podprůměrný thriller – jistě, určitou část společnosti může dezorientovat.

Já se ovšem v této sérii článků nechci věnovat románům, které nějak osobitě zobrazují, interpretují či dezinterpretují život Ježíše Krista. To přenechám jiným odborníkům. Mým tématem jsou KRISTOVSKÉ PARALELY – díla, která ten starý příběh něčím připomínají. Která nám opakují stále dokola, že každý z nás někdy může stát na křižovatce, každý z nás se někdy dostane do soukolí velkých či zdánlivě zcela všedních událostí, ve kterém může mít některou ze zásadních, všeobecně známých rolí.

Roli tyrana či hodnostáře, který se bojí o své kompetence a bez milosti pošlape každý nadějný výhonek lidského poznání či svobody. Roli nezúčastněného pozorovatele, který si ze strachu či pohodlnosti stále znovu a znovu myje ruce. Roli učedníka, žáka, studenta, předchůdce či souputníka, který dále nese jemu svěřené poselství. A nakonec roli dobrovolného či nedobrovolného buřiče, provokatéra, mučedníka a spasitele.

Nebo můžeme být jen součástí davu - toho, který jeden týden vítal a oslavoval, a druhý křičel: "Kamenuj!"

To všechno nám spisovatelé ve svém neomylném zrcadle ukazují. Říkají: toto se děje pořád, tady a teď – v naší zemi, v našich domovech, v našich institucích – v blázincích i porodnicích, ve vědeckých ústavech, divadlech, školách, redakcích i nakladatelstvích. Všude, kde se lidé snaží o něco nového a zásadního. Kde burcují a otevírají oči. Všude tam, kde naslouchají příběhům.

Buďme za to spisovatelům (i scénáristům) vděčni. Kdo jiný by ten starý příběh měl znát lépe než oni. Vždyť mnozí z nich ho sami dílem prožili.

Kde tedy budeme hledat KRISTOVSKÉ PARALELY?

Namátkou:  V. Hugo: Bídníci; K. H. Borovský: Křest svatého Vladimíra; F. M. Dostojevskij: Idiot, ale i Bratři Karamazovi; M. Bulgakov: Mistr a Markétka; K. Čapek - dílo i život; J. Škvorecký: Mirákl; K. Kesey: Vyhoďme ho z kola ven; J. Irving: Modlitba za Owena Meanyho; S. King: Zelená míle… a samozřejmě J. R. R. Tolkien: Pán prstenů (o jistých motivech v Narnii, Hvězdných válkách, Forrestu Gumpovi a Doctoru Who se zmíním opravdu jen okrajově).  

Ale především bychom je měli hledat v životě.

Vždyť literatura je jen jeho průzračným zrcadlem.

 

Psáno (nejen) pro můj oktavánský seminář.

 

Autor: Veronika Valíková Šubová | neděle 31.8.2014 17:54 | karma článku: 15,55 | přečteno: 717x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Ještě slůvko o Markétce, Laře a Taťjaně...

Malý dodatek k velké aféře. Literatura je můj domov, literární postavy moji bratři a mé sestry. Píšu o tom mnoho let.

25.4.2024 v 12:50 | Karma: 18,30 | Přečteno: 656x | Poezie a próza

Veronika Valíková Šubová

Kdo se bojí faktů o 21. prosinci 2023

Uběhly čtyři měsíce od hrůzného masakru na pražské filosofické fakultě. Událost se vyšetřuje, prosakují informace, bují dohady...

21.4.2024 v 13:40 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1338x | Politika

Veronika Valíková Šubová

Jak se papež stal z církevního reformátora „chcimírem“

Kde jsou ty časy, kdy papež František rozděloval katolíky svým liberalismem a vstřícností k migrantům. To byl ještě odvážný chlapík vyznávající správné evropské hodnoty a jeho slovy se zaštiťovali všichni církevní reformátoři.

6.4.2024 v 20:11 | Karma: 33,13 | Přečteno: 897x | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Markétčin sen

Druhý díl Markétčina letu. Pro neznalé připomínám kapitolu Letím z Bulgakovova Mistra a Markétky, která se mojí hrdince stala inspirací. Markétka se potře Azazelovým krémem a sedá na koště...

5.4.2024 v 13:10 | Karma: 18,34 | Přečteno: 500x | Poezie a próza

Veronika Valíková Šubová

Markéta děkuje za péči, ale je abstinentka

Pro pana Chechtu, který mi věnoval už čtvrtý blog v řadě (zřejmě posedlost nebo tajná vášeň, třeba se s Chrčálkem poperou): Od křtu své knihy 23. 1. 2024 nepiju alkohol a mám na to svědky. Markétka je na tom stejně.

4.4.2024 v 11:37 | Karma: 18,86 | Přečteno: 580x
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Bohoslužba před bitvou. Ukrajinští kaplani kážou, i válčí s puškou v ruce

5. května 2024  9:32

Záporoží (Od zpravodajů iDNES.cz) Reportéři iDNES.cz se vypravili na Ukrajinu za vojáky, kteří bojují proti Rusku. Stres a strach jim...

Kvůli změnám klimatu nepřibývá tornád, jen se více dokumentují, říká expert

5. května 2024  9:17

Tornáda jsou nedílnou součástí počasí v České republice a v průměru meteorologové zaznamenají jedno...

Naši dinosauři umí čůrat ve stoje, páření se ale vyhýbáme, říká zakladatel parku

5. května 2024  8:56

V „dinosauřích“ zábavních parcích sítě DinoPark najdou návštěvníci věrně zachycená prehistorická...

Děti si hrály na střeše haly u Stuttgartu, čtyři se ze sedmi metrů zřítily

5. května 2024  8:22

Čtyři děti se v sobotu večer v Remshaldenu nedaleko Stuttgartu na jihozápadě Německa propadly...

  • Počet článků 461
  • Celková karma 25,74
  • Průměrná čtenost 1708x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz