Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kristovské paralely - III. část (10)

Kingova Zelená míle, Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, Irvingova Modlitba za Owena Meanyho a Bulgakovův Mistr a Markétka... čtyři slavné romány 20. století. Všechny v sobě skrývají jistou podobnost s příběhem evangelií.

Tentokrát nebudu postupovat chronologicky, začnu příběhem nejjednodušším, skončím tím nejvrstevnatějším. Hlavní hrdinové jsou domnělý vrah, násilník a potížista, malý génius s velkým srdcem a zneuznaný spisovatel. Zdánlivě nesourodá čtveřice. Každý z nich je ovšem v určitém smyslu pro své bližní zachráncem, každý z nich má jisté mesiášské rysy.

Zelenou míli Stephena Kinga zná většina lidí z filmového zpracování. Odsouzenec John Cofee, obrovský černoch se srdcem dítěte, nám zprvu postavu Krista rozhodně ničím nepřipomíná. Potom se ovšem příběh začne zaplétat, John Cofee odhalí své zázračné schopnosti a Paul (velmi pochybující Pilát) je nucen volit – zachrání ho, nebo nebo nechá zabít jeden z "božích zázraků".

A toto říká před smrtí odsouzenec svému zoufalému katovi:

„Už jsem pořádně unavenej tou bolestí, kterou slyším a cejtím, šéfe. Už jsem unavenej z toho, že jsem pořád na cestě, samotnej, jak drozd v dešti. Nemít žádnýho parťáka, se kterým bych moh chodit, se kterým bych si moh promluvit, kam jdem a proč. Jsem unavenej z toho, že lidi jsou jeden na druhýho zlý. Jako kdybych měl v hlavě skleněný střepy. Jsem unavenej z toho, že chci pomoct, a nemůžu. Jsem unavenej z toho, že musím žít v temnotě. Většinou to bolí. Strašně to bolí. Kdybych to moh skončit, tak to skončím. Ale nemůžu…“

John Cofee odejde, Paul zůstává, aby nesl jeho zvěst o jeho životě a skutcích. Marně čeká na smrt...

Příznivec beatníků Ken Kesey napsal Vyhoďme ho z kola ven jako protest proti konzumní americké společnosti, ale v komunistickém Československu jsme za Kombajnem viděli spíš naši totalitu, kterou v krystalické podobě symbolizuje Velká sestra Ratchedová. To ona je na uzavřeném oddělení psychiatrické kliniky skutečným hybatelem dění, ona manipuluje, zastrašuje,  zesměšňuje… a zabíjí, byť zprostředkovaně.

Jejím protihráčem je Randle Patrick McMurphy, irský rváč, karbaník, násilník a chvástal, který se snaží ze všeho vyklouznout pokud možno beze šrámů. Při střetu s Velkou sestrou ovšem padne kosa na kámen – McMurphy se jí postaví na odpor, zprvu jen z radosti ze hry, později je ovšem nejen svou ješitností puzen k dalším střetům, které vyústí v děsivé finále. Z něho nezodpovědný a prchlivý irský rváč odchází jako hrdina. Mrtvý hrdina. Jeho smrt ovšem přinese poznání a vysvobození těm, kteří by se sami vzepřít nedokázali

"Velká sestra skládá papíry. Sezení se odročuje,“ slyším, jak říká. „Asi tak za hodinu bych ráda viděla celý tým v místnosti zdravotního personálu. Jestli tedy už nikdo nic…“

Teď už ji nezastavím. McMurphy s ní něco provedl hned ten první den, nějak ji zaklel tou svou rukou, vůbec mě neposlouchá. Už jen z toho, jak na mě sestra zírá s otevřenou pusou, je jasné, že si koleduju o pořádný průšvih, ale nemohu ji zadržet. Mc Murphy ji pověsil na skryté drátky, pomalu ji zdvihá, aby mě vytáhnul z mlhy na nechráněnou půdu, kde jsem lovnou zvěří…

Ne. To není pravda. Zdvihnul jsem ji sám."

John Irving a Modlitba za Owena Meanyho. Přestože jsem od svého oblíbeného spisovatele četla téměř vše, Owen Meany mi až do letošních prázdnin unikal. Zřejmě to nebyla náhoda.

Modlitba za Owena Meanyho je jasná a zřetelná paralela k životu Ježíše Krista, byť paralela šokující a místy poněkud… irvingovsky neortodoxní. Metodou návratů v kruhu (Irving nakousne nějakou událost, pak ji opustí a znovu se k ní v pomalých kruhových objezdech vrací, pokaždé z trochu jiného úhlu pohledu vypravěče Johna, Owenova nejlepšího přítele, který dospívá a zraje zároveň s hlavním hrdinou) se před námi rozkrývá neobyčejný a jistým tajemstvím poznamenaný život chlapce, který je sice malý vzrůstem, ale má od dětství neobyčejně velké srdce a zralou duši.

Owen není vzorný Mirek Dušín a všechny jeho skutky nám nemusí připadat zcela etické. Souboj s ředitelem Gravesendské akademie nás nepochybně donutí přemýšlet o hranici dobra a zla i o evangelijním sporu Krista se zákoníky a jeho vyčištění chrámu (NZ, Lukáš 19.45-47) Owen ovšem sám sebe od počátku vnímá jako nástroj boží vůle – ať se jedná o smrt Johnovy matky, kterou způsobil Owenův nečekaný odpal basebalového míčku, či o závěrečné hrdinské sebeobětování, na něž se Owen celý život prozíravě, urputně a dojemně připravuje. 

Modlitba za Owena Meanyho je krásná kniha, která otevírá mnoho otázek a nechává na čtenáři, aby si na ně (i za pomoci Bible) hledali odpovědi. Toto krátké zamyšlení uzavřu citátem – typickou větou hlavního hrdiny:

„Víra a modlitby,“ odpověděl mi. „Víra a modlitby, to funguje, opravdu.“

A dostáváme se ke knize poslední a nejkrvavější. Téměř na smrtelné posteli dokobnčil Michail Bulgakov svůj román Mistr a Markétka, který v jeho vlasti mohl vyjít až po třiceti letech.

Kniha je poznamenaná jistou temnotou, vědomím ďábelských tenat, které s sebou přinášela sovětská totalita a touha spisovatelů nezapadnout, uživit se, vydávat knihy a vidět své hry na divadelních jevištích. Ani Bulgakov se nevyhnul jistým kompromisům (dopisy Stalinovi), byť jeho jméno nenajdeme pod žádným hromadným odsudkem jiného umělce.

Kniha Mistr a Markétka v sobě skrývá mnoho témat – boj člověka s totalitním režimem, smlouvu s ďáblem i příběh veliké lásky, která nás před zlem může zachránit. Bulgakov také otevřel faustovské téma poněkud netradičním způsobem – Woland není pokušitel, ale trestající spravedlivý nástroj boží moci, který je zlem, jež plodí totalita, doslova šokován. A ďábel už není soustředěn do jedné postavy padlého anděla, je všude kolem nás i v nás a jeho nejčistší jméno je STRACH.

V Mistrovi a Markétce najdeme jak kristovskou variaci (Mistrův román o Ješuovi Ha-Nocrim a Pilátovi, který za svou zbabělost trpí dva tisíce let), tak jistou odvážnou paralelu, kterou se pokusím alespoň naznačit.

Mistr napíše román – podobenství. Je ponížen, pronásledován, hospitalizován na psychiatrické klinice. Projde si mnoha stupni strachu, beznaděje a zoufalství, dokonce zničí i svůj román. Nic už nečeká, v nic nedoufá. Jen vypráví svůj příběh jinému šílenci, který v ateistické Moskvě potkal na Patriarších rybnících ďábla…  

A náhle události dostanou spád. Markétka obětuje vše, i svou duši, aby mohla být se svým Mistrem. A Mistr se znovu setká nejen s ní, ale i se svým románem – vždyť „rukopisy nehoří“. A právě román je tak důležitý – umožní Pilátovi znovu spatřit Ješuu a dosáhnout odpuštění. A Mistr s Markétkou dostanou darem klid.

Co nám Bulgakov naznačuje? Že utrpení každého člověka je i utrpením Ješuy, že spisovatelé za totalitních režimů trpěli za pravdu, kterou nedokázali zamlčet, že jejich utrpení otevíralo lidem oči a pomáhalo nacházet správnou cestu. Ostatně, Kristus také vyprávěl příběhy… Tady končím, zbytek si domyslete každý sám.

Loučíme se s Kristovskými paralelami. Mohli bychom ještě hledat jednotlivé evangelijní motivy – v Tolkienově Pánu prstenů (Gandalfovo zmrtvýchvstání, Frodova oběť za Středozemi), Lewisově Narnii (Aslan), Forrestu Gumpovi (vzpomínáte na tričko s Forrestovou zablácenou tváří – rouška Veroničina přece), Potokově Jmenuji se Ašer Lév (Ašerův obraz), Hvězdných válkách (Anakinovo záhadné narození i jeho výjimečnost), Doktoru Who (v jednotlivých epizodách jich je požehnaně) a dokonce i v novém seriálu Sherlock.

Ale především je hledejme v životě. Protože evangelia nám nemají připomínat nějaký zakonzervovaný starý příběh. Říkají nám: toto se děje tady a teď a ty můžeš být kdykoli součástí tohoto příběhu. A můžeš si vybrat, kterou cestu zvolíš.

Velké příběhy se opakují. Ten novozákonní je s námi neustále.

 

Psáno (nejen) pro můj maturitní seminář.

Kristovské paralely - I.část   zobr

Kristovské paralely - II.část  zobr

 

Autor: Veronika Valíková Šubová | sobota 11.10.2014 12:42 | karma článku: 17,48 | přečteno: 739x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Ještě slůvko o Markétce, Laře a Taťjaně...

Malý dodatek k velké aféře. Literatura je můj domov, literární postavy moji bratři a mé sestry. Píšu o tom mnoho let.

25.4.2024 v 12:50 | Karma: 18,30 | Přečteno: 655x | Poezie a próza

Veronika Valíková Šubová

Kdo se bojí faktů o 21. prosinci 2023

Uběhly čtyři měsíce od hrůzného masakru na pražské filosofické fakultě. Událost se vyšetřuje, prosakují informace, bují dohady...

21.4.2024 v 13:40 | Karma: 34,40 | Přečteno: 1337x | Politika

Veronika Valíková Šubová

Jak se papež stal z církevního reformátora „chcimírem“

Kde jsou ty časy, kdy papež František rozděloval katolíky svým liberalismem a vstřícností k migrantům. To byl ještě odvážný chlapík vyznávající správné evropské hodnoty a jeho slovy se zaštiťovali všichni církevní reformátoři.

6.4.2024 v 20:11 | Karma: 33,13 | Přečteno: 896x | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Markétčin sen

Druhý díl Markétčina letu. Pro neznalé připomínám kapitolu Letím z Bulgakovova Mistra a Markétky, která se mojí hrdince stala inspirací. Markétka se potře Azazelovým krémem a sedá na koště...

5.4.2024 v 13:10 | Karma: 18,34 | Přečteno: 500x | Poezie a próza

Veronika Valíková Šubová

Markéta děkuje za péči, ale je abstinentka

Pro pana Chechtu, který mi věnoval už čtvrtý blog v řadě (zřejmě posedlost nebo tajná vášeň, třeba se s Chrčálkem poperou): Od křtu své knihy 23. 1. 2024 nepiju alkohol a mám na to svědky. Markétka je na tom stejně.

4.4.2024 v 11:37 | Karma: 18,86 | Přečteno: 580x
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

V noci na pondělí lze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy. Budou ideální podmínky

5. května 2024  7:17

Lidé budou moci na obloze pozorovat meteorický roj eta Akvaridy, který svého maxima dosáhne v noci...

Australská policie zastřelila mladíka, který pobodal muže. Zřejmě se radikalizoval

5. května 2024  7:10

Australská policie v zastřelila 16letého chlapce, který pobodal muže v Perthu, hlavním městě...

Mexičtí narkos už nepašují peníze, platí si šmouly. Je to legální a bez rizika

5. května 2024

Premium Vsaďte se, že nevíte, jak mexičtí narkos pašují peníze z Ameriky. Jistě, viděli jste v seriálech na...

Nová vlna podvodů. Vyluxovaným účtem to nekončí, přeprodávají se osobní data

5. května 2024

Premium Kyberzločinu dlouhodobě přibývá, v Česku se s končící lhůtou pro daňová přiznání podvodníci...

  • Počet článků 461
  • Celková karma 25,74
  • Průměrná čtenost 1708x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz