Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Maturita se vrací zpět do škol – snad nám národ nezblbne!

18. 07. 2012 1:12:34
Kdo zná můj blog, ví, že státní maturita mi leží v žaludku od chvíle, kdy jsem se s ní důvěrněji seznámila. Už tehdy (zhruba před třemi lety) jsem pochopila, že čeština se díky CERMATU neposune kupředu, ale vrátí se zpět, k dobám totalitního myšlení.

Včera pan ministr Fiala národu oznámil, že nastanou změny, které navrhla jím sestavená maturitní komise. Didaktické testy budou mít jen jednu úroveň, slohy a ústní zkoušení se vrátí zpět do kompetence škol. Mám radost a komisi i panu minstrovi upřímně děkuji. Jen musím stále myslet na ty zhruba čtyři tisíce studentů, kteří se odvolali kvůli slohové práci z ČJL a jejichž odvolání bylo zamítnuto. Kvůli slohovým pracím především přece maturita padla. Studentům, kteří „rupli“ ze slohu, by tedy měla být věnována zvláštní pozornost.

Nejdříve ale znovu a velmi stručně vysvětlím, proč byla státní maturita z češtiny tak problematická a proč jsme si tolik přáli návrat části maturity zpět do škol.

Maturita z ČJL se skládala ze tří částí: Dvouúrovňového didaktického testu, slohové práce a ústního zkoušení. Vezměme to popořadě.

1. Didaktický test (nikdy jsme nepochopili, proč didaktický!) byl v základní úrovni poměrně jednoduchý a orientovaný převážně na praktický jazyk a čtenářskou gramotnost, ale objevovalo se v něm větší množství nejednoznačných úloh (dvě až tři možná řešení). Ve vyšší úrovni obtížnosti, do které šlo jen malé procento škol (třeba ta naše), bylo velké množství úloh zaměřeno na rozbory poezie, literární pojmy a ismy, slovníky a české básníky od Máchy k S. K Neumannovi. Žádná antika, žádný Shakespeare či Puškin, o Bulgakovovi, Tolkienovi či Potokovi ani zmínka. Znovu jsem se vracela na komunistickou FF UK.

Jednoúrovňový test prověří, zda je student gramotný a schopný být připuštěn ke školní části maturity – a zbaví nás nutnosti učit výše zmíněné příšernosti. Doufám.

2. Ústní zkoušení. Marturitní seznamy četby vypadaly roztomile, pokud člověk netušil, že mnoho škol vyrobí jeden seznam a podle toho se bude maturovat stále dokola. Že se vlastně vrátí povinná četba – na málokterém seznamu chyběly šlágry jako Na západní frontě klid, Malý princ, Sto roků samoty. CERMAT dokonce vytvořil banku pracovních listů, která záhy unikla – pominul fakt, že učitelé si knihy k maturitě i úryvky ke zkoušení nejraději vybírají sami. Mohli jsme si vybírat – ale museli jsme si sami vyrobit pracovní listy, což třeba mně přivodilo přepracování a počínající syndrom vyhoření (90 listů - 200 hodin práce nad limit.)

Pokud si školy budou moci samy kočírovat ústní zkoušení, jistě se nevrátí k chronologickým otázkám. Já například mám v plánu otázky tematické – jedno téma (osudová láska, otec a syn, sourozenci...) od antiky až po současnost. A k tomu poloodbornou úvahovou domácí práci. Literaturu a život přece nelze od sebe oddělit.

3. Sloh. Dříve se psal čtyři hodiny a početli jsme si. Za hodinu či dvě málokdo napíše slušný text. Já sama potřebuji na průměrný článek na blogu i tři hodiny.

Ale největší problém bylo centrální hodnocení CERMATU. Pro pochopení, hodnotilo se šest kritérií – z toho čtyři byla více či méně subjektivně vnímatelná:

1A Korespondence text - zadání - obsah - téma (subjektivní záležitost, každý člověk vnímá text jinak)

1A Naplnění komunikační situace (styl/útvar) - (opět subjektivní záležitost)

2A Pravopis a tvarosloví – (toto lze hodnotit objektivně)

2B Volba lexika (přiměřenost, adekvátnost) – (opět mírně subjektivní záležitost)

3A Koheze (formální prostředky textové návaznosti) – (lze snad hodnotit objektivně)

3B Koherence (soudržnost textu) – (opět mírně subjektivní záležitost).

Navíc byla kritéria 1A a 1B nadhodnocována – pokud student netrefil daný útvar, dostal nulu, byť napsal sloh svižný a zajímavý. Několik takových jsem zpětně hodnotila. Učitelé, kteří opravují slohy svých vlastních studentů, možná nejsou vždy zcela objektivní, ale většina z nich se o to alespoň snaží. Hodnotitelé CERMATu ovšem opravovali podle kritérií, která mohou být vnímána subjektivně, a pod vlivem idey „funkčních stylů“ - někteří lépe, jiní hůře.

CERMAT vlastně vytvořil jakési „kolektivní svědomí“ – těleso centrálních hodnotitelů, řízených svrchu na bázi „letadla“. Celá maturita byla takto řízena. Kdo spolupracoval, letěl v první třídě a profitoval. Kdo se bouřil, nadskakoval v autobuse a občas musel i tlačit.

A jsme znovu u „pětkových“ slohů. Letošní maturanti totiž tvrdě doplatili na výše popsaný státní experiment. CERMAT zatím kladně vyřídil asi desetinu odvolání. Shodou okolností to byly často práce, které novináři stihli medializovat. Netvrdím, že všechny propadlé slohy jsou na jedničku. Ale tvrdím, že velká část z nich není na pětku.

A PROSÍM PANA MINISTRA, KOMISI, KTERÁ PŘEHODNOCUJE MATURITY, KRAJSKÉ ÚŘADY A VŠECHNY ZÚČASTNĚNÉ – VĚNUJTE SE TOMUTO PROBLÉMU. NECHTE PROPADLÉ SLOHY ZNOVU PŘEHODNOTIT.

MATURANTI ZA LIKNAVOST A NEZODPOVĚDNOST POLITIKŮ NEMOHOU.

http://www.eduin.cz/titulka/vse-co-chcete-vedet-o-letosnich-maturitnich-pisemnych-pracich/

http://www.maturita2012sloh.cz/index.html

PS: Pro diskutéry, kteří mi budou předhazovat, že mi někteří studenti neprošli a já se teď vztekám a chci se zase "flákat", malá bilance mé letošní oktávy: 27 studentů ve VÚ O, tři v ZÚ O, z DT nejméně 72, 3 %, z písemné práce nejméně 17 bodů, celkově jedna trojka. Děkuji.

Autor: Veronika Valíková | středa 18.7.2012 1:12 | karma článku: 21.38 | přečteno: 1499x

Další články blogera

Veronika Valíková

Kdo dnes hájí Nohavicu, ten nemá učit naše děti?

Ten názor se o mě ve veřejné diskusi rozmázl jako blátivá koule. Kdo stále poslouchá Jarka Nohavicu, je ruský šváb a nemá učit naše děti!

4.12.2022 v 12:11 | Karma článku: 47.27 | Přečteno: 8757 |

Veronika Valíková

Tenhle den bude jednou státní svátek

Reflexí roku 1989 v literatuře je málo. Irena Obermannová vzpomíná v Deníku šílené manželky, Jitka Vodňanská ve Vodě, která hoří, pak Michal Wiewegh, Irena Dousková... I mně se vzpomínka na 17. listopad vloudila do knížky..

17.11.2022 v 16:48 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 359 | Diskuse

Veronika Valíková

Estébáctví 33 let poté: obludná Odula a její oběti

Slovo „estébák“ používá dnes kdekdo, aniž by znal jeho význam. Ve škole pouštím studentům film Občanský průkaz. Vzpomínáte na zamaštěnou motorkářskou máničku Čamboru s průkazkou StB v kapse džínové bundy? To byl estébák!

7.11.2022 v 12:35 | Karma článku: 34.77 | Přečteno: 1412 |

Veronika Valíková

Opáčko z Villona (recenze knihy Michala Pohanky Deník bezdomovce)

„Nuzota z lidí lotry činí“ zpívá Francois Villon a nutí nás přemýšlet o vlastních pohodlných životech. To samé s vámi udělá i tahle útlá knížka. Prohrábne vaše svědomí až ke kořínkům.

23.10.2022 v 17:31 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 412 |

Další články z rubriky Ostatní

Gabriela Bretschneiderová

Mít svého průvodce je důležité

Mít svého průvodce životem je důležité. Stejně tak jako mít čas na klid a regeneraci. Ale pozor, hlava v písku se nevyplácí, zavání to dalším kopancem.

5.12.2022 v 16:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 |

Jiří Herblich

Kdo žil jako vědomý člověk? Bylo či nebylo, pohádka, přesto život

Jednou až zhasnou všechny světla nabude člověk takovou pozici, že bude jako ten, kdo je a není. Slova se stávají vědomými teprve tehdy, když člověk věří.

5.12.2022 v 14:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ad) Kdo dnes hájí Nohavicu…

Kdosi prý pronásleduje učitelku Veroniku Valíkovou za její podporu Jaromíra Nohavici, neboť o ní někdo v diskusi veřejně napsal, že by neměla učit děti, protože je prý ruský šváb, když Nohavicovy písně stále poslouchá.

5.12.2022 v 12:56 | Karma článku: 38.78 | Přečteno: 4384 | Diskuse

Milan Čierny

Těšínský kat

Vážení čtenáři, kteří jste nakloněni mému vyprávění o těšínské historii. Rád bych Vám za vaši přízeň poděkoval a pro letošní rok se s vámi rozloučil zajímavým povídáním.

5.12.2022 v 11:59 | Karma článku: 15.01 | Přečteno: 492 | Diskuse

Jan Vavřík

Jak jsem seděl v čekárně

Poslední dobou létám po doktorech. „Děda, dokud nebyl u doktora, byl docela zdravej,“ říkávala moje babička. Trápí mě koleno, proto jsem musel do špitálu, abych zjistil, že jsem už na odstřel. Zážitek v čekárně byl neuvěřitelný.

4.12.2022 v 18:30 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 1286 |
Počet článků 400 Celková karma 27.99 Průměrná čtenost 1688

Češtinářka a spisovatelka

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici a lásce v mnoha podobách

Češtinářky 1. 9. 2022

Žádný život není bez hrubky. Román z prostředí elitního gymnázia.

Kdyby se Don Quijote pokusil svést souboj s českým školstvím, pokorně by se za pár hodin vrátil k větrným mlýnům. O tom je přesvědčená i češtinářka Tereza, jíž dělá ze života peklo byrokracie a despotický ředitel. Naštěstí má podobně naladěné kolegyně, studenty s otevřenou myslí i Čaroděje, který jí vykouzlí v duši klid spolehlivěji než Neurol.

https://cestinarky.cz/.

 mail: ver.valikova@seznam.cz

tel: 724843356

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...