Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Maturita se vrací zpět do škol – snad nám národ nezblbne!

18. 07. 2012 1:12:34
Kdo zná můj blog, ví, že státní maturita mi leží v žaludku od chvíle, kdy jsem se s ní důvěrněji seznámila. Už tehdy (zhruba před třemi lety) jsem pochopila, že čeština se díky CERMATU neposune kupředu, ale vrátí se zpět, k dobám totalitního myšlení.

Včera pan ministr Fiala národu oznámil, že nastanou změny, které navrhla jím sestavená maturitní komise. Didaktické testy budou mít jen jednu úroveň, slohy a ústní zkoušení se vrátí zpět do kompetence škol. Mám radost a komisi i panu minstrovi upřímně děkuji. Jen musím stále myslet na ty zhruba čtyři tisíce studentů, kteří se odvolali kvůli slohové práci z ČJL a jejichž odvolání bylo zamítnuto. Kvůli slohovým pracím především přece maturita padla. Studentům, kteří „rupli“ ze slohu, by tedy měla být věnována zvláštní pozornost.

Nejdříve ale znovu a velmi stručně vysvětlím, proč byla státní maturita z češtiny tak problematická a proč jsme si tolik přáli návrat části maturity zpět do škol.

Maturita z ČJL se skládala ze tří částí: Dvouúrovňového didaktického testu, slohové práce a ústního zkoušení. Vezměme to popořadě.

1. Didaktický test (nikdy jsme nepochopili, proč didaktický!) byl v základní úrovni poměrně jednoduchý a orientovaný převážně na praktický jazyk a čtenářskou gramotnost, ale objevovalo se v něm větší množství nejednoznačných úloh (dvě až tři možná řešení). Ve vyšší úrovni obtížnosti, do které šlo jen malé procento škol (třeba ta naše), bylo velké množství úloh zaměřeno na rozbory poezie, literární pojmy a ismy, slovníky a české básníky od Máchy k S. K Neumannovi. Žádná antika, žádný Shakespeare či Puškin, o Bulgakovovi, Tolkienovi či Potokovi ani zmínka. Znovu jsem se vracela na komunistickou FF UK.

Jednoúrovňový test prověří, zda je student gramotný a schopný být připuštěn ke školní části maturity – a zbaví nás nutnosti učit výše zmíněné příšernosti. Doufám.

2. Ústní zkoušení. Marturitní seznamy četby vypadaly roztomile, pokud člověk netušil, že mnoho škol vyrobí jeden seznam a podle toho se bude maturovat stále dokola. Že se vlastně vrátí povinná četba – na málokterém seznamu chyběly šlágry jako Na západní frontě klid, Malý princ, Sto roků samoty. CERMAT dokonce vytvořil banku pracovních listů, která záhy unikla – pominul fakt, že učitelé si knihy k maturitě i úryvky ke zkoušení nejraději vybírají sami. Mohli jsme si vybírat – ale museli jsme si sami vyrobit pracovní listy, což třeba mně přivodilo přepracování a počínající syndrom vyhoření (90 listů - 200 hodin práce nad limit.)

Pokud si školy budou moci samy kočírovat ústní zkoušení, jistě se nevrátí k chronologickým otázkám. Já například mám v plánu otázky tematické – jedno téma (osudová láska, otec a syn, sourozenci...) od antiky až po současnost. A k tomu poloodbornou úvahovou domácí práci. Literaturu a život přece nelze od sebe oddělit.

3. Sloh. Dříve se psal čtyři hodiny a početli jsme si. Za hodinu či dvě málokdo napíše slušný text. Já sama potřebuji na průměrný článek na blogu i tři hodiny.

Ale největší problém bylo centrální hodnocení CERMATU. Pro pochopení, hodnotilo se šest kritérií – z toho čtyři byla více či méně subjektivně vnímatelná:

1A Korespondence text - zadání - obsah - téma (subjektivní záležitost, každý člověk vnímá text jinak)

1A Naplnění komunikační situace (styl/útvar) - (opět subjektivní záležitost)

2A Pravopis a tvarosloví – (toto lze hodnotit objektivně)

2B Volba lexika (přiměřenost, adekvátnost) – (opět mírně subjektivní záležitost)

3A Koheze (formální prostředky textové návaznosti) – (lze snad hodnotit objektivně)

3B Koherence (soudržnost textu) – (opět mírně subjektivní záležitost).

Navíc byla kritéria 1A a 1B nadhodnocována – pokud student netrefil daný útvar, dostal nulu, byť napsal sloh svižný a zajímavý. Několik takových jsem zpětně hodnotila. Učitelé, kteří opravují slohy svých vlastních studentů, možná nejsou vždy zcela objektivní, ale většina z nich se o to alespoň snaží. Hodnotitelé CERMATu ovšem opravovali podle kritérií, která mohou být vnímána subjektivně, a pod vlivem idey „funkčních stylů“ - někteří lépe, jiní hůře.

CERMAT vlastně vytvořil jakési „kolektivní svědomí“ – těleso centrálních hodnotitelů, řízených svrchu na bázi „letadla“. Celá maturita byla takto řízena. Kdo spolupracoval, letěl v první třídě a profitoval. Kdo se bouřil, nadskakoval v autobuse a občas musel i tlačit.

A jsme znovu u „pětkových“ slohů. Letošní maturanti totiž tvrdě doplatili na výše popsaný státní experiment. CERMAT zatím kladně vyřídil asi desetinu odvolání. Shodou okolností to byly často práce, které novináři stihli medializovat. Netvrdím, že všechny propadlé slohy jsou na jedničku. Ale tvrdím, že velká část z nich není na pětku.

A PROSÍM PANA MINISTRA, KOMISI, KTERÁ PŘEHODNOCUJE MATURITY, KRAJSKÉ ÚŘADY A VŠECHNY ZÚČASTNĚNÉ – VĚNUJTE SE TOMUTO PROBLÉMU. NECHTE PROPADLÉ SLOHY ZNOVU PŘEHODNOTIT.

MATURANTI ZA LIKNAVOST A NEZODPOVĚDNOST POLITIKŮ NEMOHOU.

http://www.eduin.cz/titulka/vse-co-chcete-vedet-o-letosnich-maturitnich-pisemnych-pracich/

http://www.maturita2012sloh.cz/index.html

PS: Pro diskutéry, kteří mi budou předhazovat, že mi někteří studenti neprošli a já se teď vztekám a chci se zase "flákat", malá bilance mé letošní oktávy: 27 studentů ve VÚ O, tři v ZÚ O, z DT nejméně 72, 3 %, z písemné práce nejméně 17 bodů, celkově jedna trojka. Děkuji.

Autor: Veronika Valíková | středa 18.7.2012 1:12 | karma článku: 21.38 | přečteno: 1498x

Další články blogera

Veronika Valíková

Kdo je váš současný český básník? Ten můj se jmenuje Jaromír Nohavica

Připravila jsem si pro vás dvě anketní otázky, budu ráda, když na ně odpovíte. Zajímá mě, které české básníky máte rádi a kterého současného považujete za toho svého. Komentáře uvítám, o své vlastní lásky se dělím níže.

5.6.2021 v 9:59 | Karma článku: 32.98 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Veronika Valíková

Druhé covidové maturity: rozumný kompromis

Minulý týden se psaly maturitní didaktické testy. Jsou jedinou částí zkoušek, kterou letos studenti, s výjimkou těch, kteří odpracovali alespoň 160 hodin v nemocnicích, konají plošně a povinně.

2.6.2021 v 8:54 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Veronika Valíková

Pohádkové harašení a starý dobrý máj

​Princ z Disneyovy Sněhurky byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Zatímco adoptivní matka sedmi trpaslíků leží v kómatu, přiotrávená kouzelným jablkem, loučí se s ní animovaný fešák už pětaosmdesát let erotickým polibkem...

21.5.2021 v 10:04 | Karma článku: 26.85 | Přečteno: 553 | Diskuse

Veronika Valíková

Presumpce neviny a Dvanáct rozhněvaných mužů

Nejsem právník, možná mě některý z diskutérů opraví. Presumpce neviny říká, že člověk má být považován za nevinného, dokud není pravomocně rozhodnuto o jeho vině. Je jedním z principů právního státu.

27.4.2021 v 10:39 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Když den vašeho života tím životním dnem není (a nebo naopak)

Sny se plní, o tom není pochyb. Neplní se každému, ale i tak se plní. Univerzální recept na štěstí neexistuje a ani já vám ho nyní nepředložím.

14.6.2021 v 19:06 | Karma článku: 7.77 | Přečteno: 145 | Diskuse

Renata Pospiechová

A ještě jednou žáci

Blíží se konec školního roku, který byl více než podivný. V současné době se bilancuje, ve školách vládne čilý ruch - život se vrací k normálu, konají se školní výlety i jiné akce, také se uzavírají známky.

14.6.2021 v 19:04 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 126 | Diskuse

František Skopal

Evoluční teorie a ateismus! V čem se společně mýlí?

Evoluční teorie patří k jedním ze základních pilířů, o které se opírá ateistický světonázor a materialistický pohled na svět.

14.6.2021 v 16:22 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 212 | Diskuse

Karel Trčálek

Jaromír Nohavica je největší básník

Miroslav Florian či Karel Sýs nejsou sice marní, ale Jaromír Nohavica je přece jen mnohem výš, o tom žádná

14.6.2021 v 16:11 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 320 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Povzbuzení

Povzbuzení pro všechny, kdo o něj stojí. Ať již v době covidové či post-covidové. Všichni v něco doufáme či máme nějakou naději.

14.6.2021 v 14:06 | Karma článku: 13.32 | Přečteno: 1404 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz