Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Literární seminář - Propojme příběhy se životem

11. 11. 2014 8:57:27
Dlouho jsem přemýšlela, jak jsme se za studentských dob při jamování o literatuře dostávali od jedné knihy ke druhé. Většinou nás vedlo téma, které knihy spojovalo. A právě na tematických celcích je postaven tento seminář.

Chtěla jsem, aby toto nové a nezvyklé třídění pomohlo studentům pochopit archetypální literární témata a zaujmout k nim osobní postoj. Aby jim i staré příběhy připadaly aktuální a aby si je dokázali propojit s moderní literaturou, která samozřejmě tvoří základ celé koncepce.

Protože příběhy se stále opakují. A je v nich skryta zásadní zkušenost lidstva. Můžeme začít u Krista, který nevytvářel složité filosofické konstrukce. Mluvil v podobenstvích.

Příběh Medey či Klytaimnestry bude aktuální, když ho srovnáme s dnešními porozvodovými spory rodičů. Můžeme přemýšlet, proč se nás stále dotýká osud Viktorky, Markétky či Fantiny a zda jsou literární bratři Dona Quijota šílenci či hrdinové. Antické či biblické rodinné spory budou pochopitelnější, když po nich najdeme podobné hrůzy v Shakespearovi, Dostojevském, Steinbeckovi, Potokovi, Balabánovi či Irvingovi...

Autoři na sebe většinou navazují, přejímají určité obrazy, citují se (zjevně i skrytě) a rozvíjejí dále určitou dějovou linii. Píšou, protože jsou zaujati nějakým tématem, problémem, vizí – ne proto, aby se trefili do určitého literárního směru či „ismu“.

Proto nazýváme literaturu ZRCADLEM života. A smyslem mého tematického třídění je pomoci studentům ZPŘÍTOMNIT příběhy, POROZUMĚT jim a POCHOPIT je v SOUVISLOSTECH.

 

Tematické celky 2014 

1. Rodiče a děti (od Abrahama, Dia, Tantala a  Krále Leara k Potokovi, Irvingovi, Balabánovi a Magnólii) - (zobr)

2. Maminka (mariánská tematika, obrazy mateřství a těhotenství - od Bible až k Almodóvarovi, V. Renčovi a Reynkovým pietám) (zobr)

3. Sourozenecké vztahy (od Kaina a Abela k pohádkám, Shakespearovým sourozeneckým půtkám, Bratrům Karamazovým, Steinbeckovi a P. Soukupové)

4. Zlo a jeho podoby + smlouva s ďáblem (obrazy ďábla a pekla a jiné obrazy zla – včetně totality a touhy po moci - Dante, Milton, Goethe, Mannové, Bulgakov, Havel) - (zobr); (zobr)

5. Osudová láska (Existuje osudová láska? Orfeus a Eurydika; Romeo a Julie; Oněgin a Taťjana?; Mistr a Markétka; O. Pamuk: Muzeum nevinnosti...) - (zobr); (zobr)

6. Přátelství v proměnách času (od Gilgameše přes Tři mušketýry až ke Třem kamarádům, Vyvoleným a doktoru Houseovi)

7. Manželské krize v literatuře ( Klytaimnestra, Guinevra, Othello, Paní B., Anna K., Maryša a Nora ... najdeme někde řešení?) - (zobr)

8. Pygmalion a jeho Galathey (od řeckého sochaře přes Petruccia, krále Míroslava a profesora, Higginse až k Pretty Woman a muzikálu Chicago) -  (zobr)

9. Válka a holokaust (válečná literatura obecně – až ke 2. sv. válce + literatura a filmy o pronásledování Židů) -(zobr); (zobr); (zobr)

10. Kristovské paralely a hledání nesmrtelnosti (od Bible až k Myškinovi, Kazantzakisovi, Bulgakovovi,  Keseymu, Irvingovi; Hvězdným válkám a Zelené míli) - (zobr);(zobr);(zobr); (zobr)

11. Jedinec a moc (od Antigony, Sokrata a Krista až k boji jedince se soukolím totalitního režimu – aneb „Smlčí-li spisovatel pravdu, lže“ - Orwell, Bulgakov, Pasternak, Tolkien, Seifert, Škvorecký.....) - (zobr); (zobr); (zobr); (zobr); (zobr) (zobr)

12. Moudrost nebo bláznovství – o životě ve vlastním světě (od Quijota přes barokní vidění světa, Cyrana z Bergeracu, Jaye Gatsbyho až Řehoři Samsovi, Pamukovi, Trevorovi a Jacku Sparrowovi) - (zobr)

13. Fantazie nebo realita – cesty do neznámých světů (cesty do vesmíru i do hlubin fantazie – od Odyssea a Sindibáda přes Gullivera až ke Star Ttrek, Alence, Narnii a dr. Who aneb proměny fantasy a sci-fi) - (zobr)

14. Vina a trest (od Atreovců (Orestés) a Labdakovců (Oidipus) přes Hamleta, Kytici, Dostojevského až k Pasternakovi, Bulgakovovi, Skácelovi i Nohavicovi) - (zobr); (zobr)

15. Statečnost a její podoby (Achilles, Heráklés, Roland a Sedm statečných i sv. Kateřina, spisovatelé v nacistických a komunistických lágrech a farář Doufal-Toufar v Miráklu)

16. Sirotci a dětští hrdinové; dospívání a hledání místa v životě (Dickens, sestry Brontëovy, Irving a Rowlingová; Potok, Škvorecký, King... Nabokov)

17. Cesta za poznáním a proměnou (Theseus, Perseus, Perceval, Hloupý Honza a Frodo Pytlík – hledání Grálu, zachraňování světa i zakletých princezen a jiná záslužná putování)... a role moudrých starců (kdo jsou, odkud přišli a jaký mají úkol) – (od Gilgameše, Hérákla a Psyché až Rabínu Lövovi, Merlinovi, Gandalfovi, Aslanovi, a... Dr. Who) (zobr)

18. Vězni a odsouzenci před popravou + Fenomén uprchlého trestance (od Dantese, Valjeana, Juliana Sorrela a Máchova Máje až k Solženicynovi, Peckovi, Nabokovovi a Camusovi)

19. Velký detektiv (obměny Sherlocka Holmese a jiní oblíbení detektivové až k Ecovi a Pamukovi) - (zobr)

20. Učitel a žák (od Krista a jeho učedníků přes Davida Copperfielda a Janu Eyrovou až k universitnímu románu a Obecné škole) - (zobr); (zobr); (zobr)

21. Lékař a pacient (Od Hippokratovy přísahy k Čapkovu Galénovi, Fitzgeraldovi, Irvingovi, Yalomovi, V. Stýblové a J. Balabánovi...) - (zobr)

Poznámky:

Témata je možné obměnit, spojit, rozdělit či nahradit jinými tématy. Slouží jako orientační body. 

V šuplíku Literární seminář pro oktávy jsou články přímo k jednotlivým tematickým okruhům - za některými tématy stačí kliknout na (zobr

 

Autor: Veronika Valíková | úterý 11.11.2014 8:57 | karma článku: 18.11 | přečteno: 2463x

Další články blogera

Veronika Valíková

Kdo dnes hájí Nohavicu, ten nemá učit naše děti?

Ten názor se o mě ve veřejné diskusi rozmázl jako blátivá koule. Kdo stále poslouchá Jarka Nohavicu, je ruský šváb a nemá učit naše děti!

4.12.2022 v 12:11 | Karma článku: 47.27 | Přečteno: 8773 |

Veronika Valíková

Tenhle den bude jednou státní svátek

Reflexí roku 1989 v literatuře je málo. Irena Obermannová vzpomíná v Deníku šílené manželky, Jitka Vodňanská ve Vodě, která hoří, pak Michal Wiewegh, Irena Dousková... I mně se vzpomínka na 17. listopad vloudila do knížky..

17.11.2022 v 16:48 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 359 | Diskuse

Veronika Valíková

Estébáctví 33 let poté: obludná Odula a její oběti

Slovo „estébák“ používá dnes kdekdo, aniž by znal jeho význam. Ve škole pouštím studentům film Občanský průkaz. Vzpomínáte na zamaštěnou motorkářskou máničku Čamboru s průkazkou StB v kapse džínové bundy? To byl estébák!

7.11.2022 v 12:35 | Karma článku: 34.77 | Přečteno: 1413 |

Veronika Valíková

Opáčko z Villona (recenze knihy Michala Pohanky Deník bezdomovce)

„Nuzota z lidí lotry činí“ zpívá Francois Villon a nutí nás přemýšlet o vlastních pohodlných životech. To samé s vámi udělá i tahle útlá knížka. Prohrábne vaše svědomí až ke kořínkům.

23.10.2022 v 17:31 | Karma článku: 20.72 | Přečteno: 412 |

Další články z rubriky Ostatní

Gabriela Bretschneiderová

Mít svého průvodce je důležité

Mít svého průvodce životem je důležité. Stejně tak jako mít čas na klid a regeneraci. Ale pozor, hlava v písku se nevyplácí, zavání to dalším kopancem.

5.12.2022 v 16:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 |

Jiří Herblich

Kdo žil jako vědomý člověk? Bylo či nebylo, pohádka, přesto život

Jednou až zhasnou všechny světla nabude člověk takovou pozici, že bude jako ten, kdo je a není. Slova se stávají vědomými teprve tehdy, když člověk věří.

5.12.2022 v 14:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Ad) Kdo dnes hájí Nohavicu…

Kdosi prý pronásleduje učitelku Veroniku Valíkovou za její podporu Jaromíra Nohavici, neboť o ní někdo v diskusi veřejně napsal, že by neměla učit děti, protože je prý ruský šváb, když Nohavicovy písně stále poslouchá.

5.12.2022 v 12:56 | Karma článku: 38.89 | Přečteno: 4604 | Diskuse

Milan Čierny

Těšínský kat

Vážení čtenáři, kteří jste nakloněni mému vyprávění o těšínské historii. Rád bych Vám za vaši přízeň poděkoval a pro letošní rok se s vámi rozloučil zajímavým povídáním.

5.12.2022 v 11:59 | Karma článku: 15.33 | Přečteno: 506 | Diskuse

Jan Vavřík

Jak jsem seděl v čekárně

Poslední dobou létám po doktorech. „Děda, dokud nebyl u doktora, byl docela zdravej,“ říkávala moje babička. Trápí mě koleno, proto jsem musel do špitálu, abych zjistil, že jsem už na odstřel. Zážitek v čekárně byl neuvěřitelný.

4.12.2022 v 18:30 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 1289 |
Počet článků 400 Celková karma 27.99 Průměrná čtenost 1688

Češtinářka a spisovatelka

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici a lásce v mnoha podobách

Češtinářky 1. 9. 2022

Žádný život není bez hrubky. Román z prostředí elitního gymnázia.

Kdyby se Don Quijote pokusil svést souboj s českým školstvím, pokorně by se za pár hodin vrátil k větrným mlýnům. O tom je přesvědčená i češtinářka Tereza, jíž dělá ze života peklo byrokracie a despotický ředitel. Naštěstí má podobně naladěné kolegyně, studenty s otevřenou myslí i Čaroděje, který jí vykouzlí v duši klid spolehlivěji než Neurol.

https://cestinarky.cz/.

 mail: ver.valikova@seznam.cz

tel: 724843356

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...