Úterý 15. června 2021, svátek má Vít
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 15. června 2021 Vít

Literární seminář - Propojme příběhy se životem

11. 11. 2014 8:57:27
Dlouho jsem přemýšlela, jak jsme se za studentských dob při jamování o literatuře dostávali od jedné knihy ke druhé. Většinou nás vedlo téma, které knihy spojovalo. A právě na tematických celcích je postaven tento seminář.

Chtěla jsem, aby toto nové a nezvyklé třídění pomohlo studentům pochopit archetypální literární témata a zaujmout k nim osobní postoj. Aby jim i staré příběhy připadaly aktuální a aby si je dokázali propojit s moderní literaturou, která samozřejmě tvoří základ celé koncepce.

Protože příběhy se stále opakují. A je v nich skryta zásadní zkušenost lidstva. Můžeme začít u Krista, který nevytvářel složité filosofické konstrukce. Mluvil v podobenstvích.

Příběh Medey či Klytaimnestry bude aktuální, když ho srovnáme s dnešními porozvodovými spory rodičů. Můžeme přemýšlet, proč se nás stále dotýká osud Viktorky, Markétky či Fantiny a zda jsou literární bratři Dona Quijota šílenci či hrdinové. Antické či biblické rodinné spory budou pochopitelnější, když po nich najdeme podobné hrůzy v Shakespearovi, Dostojevském, Steinbeckovi, Potokovi, Balabánovi či Irvingovi...

Autoři na sebe většinou navazují, přejímají určité obrazy, citují se (zjevně i skrytě) a rozvíjejí dále určitou dějovou linii. Píšou, protože jsou zaujati nějakým tématem, problémem, vizí – ne proto, aby se trefili do určitého literárního směru či „ismu“.

Proto nazýváme literaturu ZRCADLEM života. A smyslem mého tematického třídění je pomoci studentům ZPŘÍTOMNIT příběhy, POROZUMĚT jim a POCHOPIT je v SOUVISLOSTECH.

 

Tematické celky 2014 

1. Rodiče a děti (od Abrahama, Dia, Tantala a  Krále Leara k Potokovi, Irvingovi, Balabánovi a Magnólii) - (zobr)

2. Maminka (mariánská tematika, obrazy mateřství a těhotenství - od Bible až k Almodóvarovi, V. Renčovi a Reynkovým pietám) (zobr)

3. Sourozenecké vztahy (od Kaina a Abela k pohádkám, Shakespearovým sourozeneckým půtkám, Bratrům Karamazovým, Steinbeckovi a P. Soukupové)

4. Zlo a jeho podoby + smlouva s ďáblem (obrazy ďábla a pekla a jiné obrazy zla – včetně totality a touhy po moci - Dante, Milton, Goethe, Mannové, Bulgakov, Havel) - (zobr); (zobr)

5. Osudová láska (Existuje osudová láska? Orfeus a Eurydika; Romeo a Julie; Oněgin a Taťjana?; Mistr a Markétka; O. Pamuk: Muzeum nevinnosti...) - (zobr); (zobr)

6. Přátelství v proměnách času (od Gilgameše přes Tři mušketýry až ke Třem kamarádům, Vyvoleným a doktoru Houseovi)

7. Manželské krize v literatuře ( Klytaimnestra, Guinevra, Othello, Paní B., Anna K., Maryša a Nora ... najdeme někde řešení?) - (zobr)

8. Pygmalion a jeho Galathey (od řeckého sochaře přes Petruccia, krále Míroslava a profesora, Higginse až k Pretty Woman a muzikálu Chicago) -  (zobr)

9. Válka a holokaust (válečná literatura obecně – až ke 2. sv. válce + literatura a filmy o pronásledování Židů) -(zobr); (zobr); (zobr)

10. Kristovské paralely a hledání nesmrtelnosti (od Bible až k Myškinovi, Kazantzakisovi, Bulgakovovi,  Keseymu, Irvingovi; Hvězdným válkám a Zelené míli) - (zobr);(zobr);(zobr); (zobr)

11. Jedinec a moc (od Antigony, Sokrata a Krista až k boji jedince se soukolím totalitního režimu – aneb „Smlčí-li spisovatel pravdu, lže“ - Orwell, Bulgakov, Pasternak, Tolkien, Seifert, Škvorecký.....) - (zobr); (zobr); (zobr); (zobr); (zobr) (zobr)

12. Moudrost nebo bláznovství – o životě ve vlastním světě (od Quijota přes barokní vidění světa, Cyrana z Bergeracu, Jaye Gatsbyho až Řehoři Samsovi, Pamukovi, Trevorovi a Jacku Sparrowovi) - (zobr)

13. Fantazie nebo realita – cesty do neznámých světů (cesty do vesmíru i do hlubin fantazie – od Odyssea a Sindibáda přes Gullivera až ke Star Ttrek, Alence, Narnii a dr. Who aneb proměny fantasy a sci-fi) - (zobr)

14. Vina a trest (od Atreovců (Orestés) a Labdakovců (Oidipus) přes Hamleta, Kytici, Dostojevského až k Pasternakovi, Bulgakovovi, Skácelovi i Nohavicovi) - (zobr); (zobr)

15. Statečnost a její podoby (Achilles, Heráklés, Roland a Sedm statečných i sv. Kateřina, spisovatelé v nacistických a komunistických lágrech a farář Doufal-Toufar v Miráklu)

16. Sirotci a dětští hrdinové; dospívání a hledání místa v životě (Dickens, sestry Brontëovy, Irving a Rowlingová; Potok, Škvorecký, King... Nabokov)

17. Cesta za poznáním a proměnou (Theseus, Perseus, Perceval, Hloupý Honza a Frodo Pytlík – hledání Grálu, zachraňování světa i zakletých princezen a jiná záslužná putování)... a role moudrých starců (kdo jsou, odkud přišli a jaký mají úkol) – (od Gilgameše, Hérákla a Psyché až Rabínu Lövovi, Merlinovi, Gandalfovi, Aslanovi, a... Dr. Who) (zobr)

18. Vězni a odsouzenci před popravou + Fenomén uprchlého trestance (od Dantese, Valjeana, Juliana Sorrela a Máchova Máje až k Solženicynovi, Peckovi, Nabokovovi a Camusovi)

19. Velký detektiv (obměny Sherlocka Holmese a jiní oblíbení detektivové až k Ecovi a Pamukovi) - (zobr)

20. Učitel a žák (od Krista a jeho učedníků přes Davida Copperfielda a Janu Eyrovou až k universitnímu románu a Obecné škole) - (zobr); (zobr); (zobr)

21. Lékař a pacient (Od Hippokratovy přísahy k Čapkovu Galénovi, Fitzgeraldovi, Irvingovi, Yalomovi, V. Stýblové a J. Balabánovi...) - (zobr)

Poznámky:

Témata je možné obměnit, spojit, rozdělit či nahradit jinými tématy. Slouží jako orientační body. 

V šuplíku Literární seminář pro oktávy jsou články přímo k jednotlivým tematickým okruhům - za některými tématy stačí kliknout na (zobr

 

Autor: Veronika Valíková | úterý 11.11.2014 8:57 | karma článku: 16.90 | přečteno: 2159x

Další články blogera

Veronika Valíková

Kdo je váš současný český básník? Ten můj se jmenuje Jaromír Nohavica

Připravila jsem si pro vás dvě anketní otázky, budu ráda, když na ně odpovíte. Zajímá mě, které české básníky máte rádi a kterého současného považujete za toho svého. Komentáře uvítám, o své vlastní lásky se dělím níže.

5.6.2021 v 9:59 | Karma článku: 32.98 | Přečteno: 1316 | Diskuse

Veronika Valíková

Druhé covidové maturity: rozumný kompromis

Minulý týden se psaly maturitní didaktické testy. Jsou jedinou částí zkoušek, kterou letos studenti, s výjimkou těch, kteří odpracovali alespoň 160 hodin v nemocnicích, konají plošně a povinně.

2.6.2021 v 8:54 | Karma článku: 9.22 | Přečteno: 283 | Diskuse

Veronika Valíková

Pohádkové harašení a starý dobrý máj

​Princ z Disneyovy Sněhurky byl obviněn ze sexuálního obtěžování. Zatímco adoptivní matka sedmi trpaslíků leží v kómatu, přiotrávená kouzelným jablkem, loučí se s ní animovaný fešák už pětaosmdesát let erotickým polibkem...

21.5.2021 v 10:04 | Karma článku: 26.85 | Přečteno: 553 | Diskuse

Veronika Valíková

Presumpce neviny a Dvanáct rozhněvaných mužů

Nejsem právník, možná mě některý z diskutérů opraví. Presumpce neviny říká, že člověk má být považován za nevinného, dokud není pravomocně rozhodnuto o jeho vině. Je jedním z principů právního státu.

27.4.2021 v 10:39 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1238 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Pavel Hewlit

Když den vašeho života tím životním dnem není (a nebo naopak)

Sny se plní, o tom není pochyb. Neplní se každému, ale i tak se plní. Univerzální recept na štěstí neexistuje a ani já vám ho nyní nepředložím.

14.6.2021 v 19:06 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 156 | Diskuse

Renata Pospiechová

A ještě jednou žáci

Blíží se konec školního roku, který byl více než podivný. V současné době se bilancuje, ve školách vládne čilý ruch - život se vrací k normálu, konají se školní výlety i jiné akce, také se uzavírají známky.

14.6.2021 v 19:04 | Karma článku: 10.83 | Přečteno: 137 | Diskuse

František Skopal

Evoluční teorie a ateismus! V čem se společně mýlí?

Evoluční teorie patří k jedním ze základních pilířů, o které se opírá ateistický světonázor a materialistický pohled na svět.

14.6.2021 v 16:22 | Karma článku: 8.54 | Přečteno: 221 | Diskuse

Karel Trčálek

Jaromír Nohavica je největší básník

Miroslav Florian či Karel Sýs nejsou sice marní, ale Jaromír Nohavica je přece jen mnohem výš, o tom žádná

14.6.2021 v 16:11 | Karma článku: 16.20 | Přečteno: 326 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Povzbuzení

Povzbuzení pro všechny, kdo o něj stojí. Ať již v době covidové či post-covidové. Všichni v něco doufáme či máme nějakou naději.

14.6.2021 v 14:06 | Karma článku: 13.32 | Přečteno: 1514 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz