Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Literární seminář - Propojme příběhy se životem

11. 11. 2014 8:57:27
Dlouho jsem přemýšlela, jak jsme se za studentských dob při jamování o literatuře dostávali od jedné knihy ke druhé. Většinou nás vedlo téma, které knihy spojovalo. A právě na tematických celcích je postaven tento seminář.

Chtěla jsem, aby toto nové a nezvyklé třídění pomohlo studentům pochopit archetypální literární témata a zaujmout k nim osobní postoj. Aby jim i staré příběhy připadaly aktuální a aby si je dokázali propojit s moderní literaturou, která samozřejmě tvoří základ celé koncepce.

Protože příběhy se stále opakují. A je v nich skryta zásadní zkušenost lidstva. Můžeme začít u Krista, který nevytvářel složité filosofické konstrukce. Mluvil v podobenstvích.

Příběh Medey či Klytaimnestry bude aktuální, když ho srovnáme s dnešními porozvodovými spory rodičů. Můžeme přemýšlet, proč se nás stále dotýká osud Viktorky, Markétky či Fantiny a zda jsou literární bratři Dona Quijota šílenci či hrdinové. Antické či biblické rodinné spory budou pochopitelnější, když po nich najdeme podobné hrůzy v Shakespearovi, Dostojevském, Steinbeckovi, Potokovi, Balabánovi či Irvingovi...

Autoři na sebe většinou navazují, přejímají určité obrazy, citují se (zjevně i skrytě) a rozvíjejí dále určitou dějovou linii. Píšou, protože jsou zaujati nějakým tématem, problémem, vizí – ne proto, aby se trefili do určitého literárního směru či „ismu“.

Proto nazýváme literaturu ZRCADLEM života. A smyslem mého tematického třídění je pomoci studentům ZPŘÍTOMNIT příběhy, POROZUMĚT jim a POCHOPIT je v SOUVISLOSTECH.

 

Tematické celky 2014 

1. Rodiče a děti (od Abrahama, Dia, Tantala a  Krále Leara k Potokovi, Irvingovi, Balabánovi a Magnólii) - (zobr)

2. Maminka (mariánská tematika, obrazy mateřství a těhotenství - od Bible až k Almodóvarovi, V. Renčovi a Reynkovým pietám) (zobr)

3. Sourozenecké vztahy (od Kaina a Abela k pohádkám, Shakespearovým sourozeneckým půtkám, Bratrům Karamazovým, Steinbeckovi a P. Soukupové)

4. Zlo a jeho podoby + smlouva s ďáblem (obrazy ďábla a pekla a jiné obrazy zla – včetně totality a touhy po moci - Dante, Milton, Goethe, Mannové, Bulgakov, Havel) - (zobr); (zobr)

5. Osudová láska (Existuje osudová láska? Orfeus a Eurydika; Romeo a Julie; Oněgin a Taťjana?; Mistr a Markétka; O. Pamuk: Muzeum nevinnosti...) - (zobr); (zobr)

6. Přátelství v proměnách času (od Gilgameše přes Tři mušketýry až ke Třem kamarádům, Vyvoleným a doktoru Houseovi)

7. Manželské krize v literatuře ( Klytaimnestra, Guinevra, Othello, Paní B., Anna K., Maryša a Nora ... najdeme někde řešení?) - (zobr)

8. Pygmalion a jeho Galathey (od řeckého sochaře přes Petruccia, krále Míroslava a profesora, Higginse až k Pretty Woman a muzikálu Chicago) -  (zobr)

9. Válka a holokaust (válečná literatura obecně – až ke 2. sv. válce + literatura a filmy o pronásledování Židů) -(zobr); (zobr); (zobr)

10. Kristovské paralely a hledání nesmrtelnosti (od Bible až k Myškinovi, Kazantzakisovi, Bulgakovovi,  Keseymu, Irvingovi; Hvězdným válkám a Zelené míli) - (zobr);(zobr);(zobr); (zobr)

11. Jedinec a moc (od Antigony, Sokrata a Krista až k boji jedince se soukolím totalitního režimu – aneb „Smlčí-li spisovatel pravdu, lže“ - Orwell, Bulgakov, Pasternak, Tolkien, Seifert, Škvorecký.....) - (zobr); (zobr); (zobr); (zobr); (zobr) (zobr)

12. Moudrost nebo bláznovství – o životě ve vlastním světě (od Quijota přes barokní vidění světa, Cyrana z Bergeracu, Jaye Gatsbyho až Řehoři Samsovi, Pamukovi, Trevorovi a Jacku Sparrowovi) - (zobr)

13. Fantazie nebo realita – cesty do neznámých světů (cesty do vesmíru i do hlubin fantazie – od Odyssea a Sindibáda přes Gullivera až ke Star Ttrek, Alence, Narnii a dr. Who aneb proměny fantasy a sci-fi) - (zobr)

14. Vina a trest (od Atreovců (Orestés) a Labdakovců (Oidipus) přes Hamleta, Kytici, Dostojevského až k Pasternakovi, Bulgakovovi, Skácelovi i Nohavicovi) - (zobr); (zobr)

15. Statečnost a její podoby (Achilles, Heráklés, Roland a Sedm statečných i sv. Kateřina, spisovatelé v nacistických a komunistických lágrech a farář Doufal-Toufar v Miráklu)

16. Sirotci a dětští hrdinové; dospívání a hledání místa v životě (Dickens, sestry Brontëovy, Irving a Rowlingová; Potok, Škvorecký, King... Nabokov)

17. Cesta za poznáním a proměnou (Theseus, Perseus, Perceval, Hloupý Honza a Frodo Pytlík – hledání Grálu, zachraňování světa i zakletých princezen a jiná záslužná putování)... a role moudrých starců (kdo jsou, odkud přišli a jaký mají úkol) – (od Gilgameše, Hérákla a Psyché až Rabínu Lövovi, Merlinovi, Gandalfovi, Aslanovi, a... Dr. Who) (zobr)

18. Vězni a odsouzenci před popravou + Fenomén uprchlého trestance (od Dantese, Valjeana, Juliana Sorrela a Máchova Máje až k Solženicynovi, Peckovi, Nabokovovi a Camusovi)

19. Velký detektiv (obměny Sherlocka Holmese a jiní oblíbení detektivové až k Ecovi a Pamukovi) - (zobr)

20. Učitel a žák (od Krista a jeho učedníků přes Davida Copperfielda a Janu Eyrovou až k universitnímu románu a Obecné škole) - (zobr); (zobr); (zobr)

21. Lékař a pacient (Od Hippokratovy přísahy k Čapkovu Galénovi, Fitzgeraldovi, Irvingovi, Yalomovi, V. Stýblové a J. Balabánovi...) - (zobr)

Poznámky:

Témata je možné obměnit, spojit, rozdělit či nahradit jinými tématy. Slouží jako orientační body. 

V šuplíku Literární seminář pro oktávy jsou články přímo k jednotlivým tematickým okruhům - za některými tématy stačí kliknout na (zobr

 

Autor: Veronika Valíková | úterý 11.11.2014 8:57 | karma článku: 17.41 | přečteno: 2254x

Další články blogera

Veronika Valíková

Zase diskuse o maturitách? Nechte nás konečně pracovat!

Od vzniku státních maturit tady pravidelně informuji o složení otázek v testech, centrálním opravování slohů i nesmyslně nastavené ústní zkoušce. Ministr Plaga část maturit vrátil do škol. A už zase se mluví o utahování šroubů...

7.12.2021 v 19:23 | Karma článku: 17.40 | Přečteno: 448 | Diskuse

Veronika Valíková

Dneska svátek neslavím

Nezapálila jsem svíčku na Národní, do Prahy jsem vůbec nejela. Vlastním dospělým dětem jsem zakázala ochomýtat se v centru. A od rána mám pocit, že slavit dnes Svátek svobody a demokracie by byla ode mě ironická přetvářka.

17.11.2021 v 20:25 | Karma článku: 44.02 | Přečteno: 6182 | Diskuse

Veronika Valíková

Proč dnes číst Dostojevského?

Ve středu jsem psala text k Dostojevského narozeninám, ve čtvrtek vyšel v Deníku N rozhovor s M. C. Putnou: Lidský život je příliš krátký na to, abychom jej marnili s Dostojevským. Neplánovaná polemika s profesorem i spolužákem...

13.11.2021 v 17:35 | Karma článku: 27.27 | Přečteno: 793 | Diskuse

Veronika Valíková

Čekání na ministra školství a jedna stará jezuitská pravda

Mluvilo se o třech kandidátech: Markovi Výborném z KDU – ČSL, Martinu Baxovi z ODS a Petru Gazdíkovi ze STAN. Už je jasno, školství připadne Starostům, kteří o rezort dlouhodobě projevují zájem.

7.11.2021 v 17:15 | Karma článku: 26.38 | Přečteno: 1088 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olča Vodová

Země krále Miroslava

Znám jednu krásnou zemi, kde lid zlenivěl. A namísto toho, aby pracoval, staral se každý člověk o svoji rodinu, děti, pečoval o svoje zdraví tak, aby se jim dobře dařilo,

8.12.2021 v 19:05 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 283 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – být pan Flégr dávno bych spáchal harakiri…

Koronavirus odhalil v úplné nahotě, v jaké bezfaktičnosti vlastně žijeme, stačí si vzpomenout, jaké předpovědi vypouštěli z úst různí experti, dokonce vědci, žít v čestnější společnosti, museli by už dávno spáchat rituální

8.12.2021 v 18:20 | Karma článku: 18.88 | Přečteno: 350 | Diskuse

Jan Pražák

Stůj, to nesmíš!

Poprvé se u mě v pekařství objevil počátkem adventu chvilku před polednem. Přistoupil k pultu a objednal si: „Dobrý den, mladá paní, prosil bych silnou kávu do velké sklenice a k tomu kousek mramorové bábovky.“

8.12.2021 v 14:32 | Karma článku: 24.65 | Přečteno: 563 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Jsem hojně vyhledávanou dědičkou, kdejaký lump mi chce odkázat spousty peněz

A vím, že v tom nejsem jediná, že určitě i vám chodí občas nebo až moc často podezřelé e-maily, které vám oznamují, že jste zdědili neuvěřitelně vysokou částku peněz.

8.12.2021 v 11:34 | Karma článku: 31.97 | Přečteno: 757 | Diskuse

Karel Trčálek

Ještě k primitivnímu článku pana Turnera o antisemitismu

Tento článek byl publikován pátého tohoto měsíce. Úvodem jsme se dozvěděli, že svůj podíl viny na antisemitských náládách má tzv. izraelománie a jistá forma sionismu (není to Izrael, kdo dodává zbraně Ázerbajdžánu?)

8.12.2021 v 7:39 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 422 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz