Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Maturitní ušiska a epizeuxis

19. 05. 2016 19:35:26
"A po krátké době/ když utich povyk/ líbil se přec lidu/ dobrý panovník./ Zdálo se jim, že ty dlouhé uši/ právě dobře ke koruně sluší/ všechno zmůže zvyk." Sděluje nám Havlíček na konci Krále Lávry.

Paní ministryně Valachová dnes při oznamování maturitních výsledků konstatovala, že lidé si už na novou maturitu zvykli.

Samozřejmě, existují vady systému, na jejichž návykové schopnosti nelze spoléhat. Jako češtinářka ovšem vím, jak systém většinou naloží se svými vadnými součástkami (Sokrates, Antigona, Kristus, Havlíček Borovský). Nezbývá tedy, než se spolehnout na ten vrbový kolíček, který do basy nacpe pan Červíček. Ti dva tři češtináři, kteří si na novou maturitu ještě nezvykli, už o maturitních uších mluví na vlastní riziko.

Leč konkrétně a přehledně. Maturita z ČJL 2016.

Didaktický test

Patřil k těm příčetnějším. Pan Botlík sice kritizuje úlohy 18-22, související s ukázkou z Burgessova Mechanického pomeranče (především kvůli anglismům), moji sextáni je ovšem zvládli bez problémů. Co by se ovšem dalo zpochybnit je poměrné zastoupení (5 otázek a 9 bodů) autora, který není v Seznamu literárních směrů a autorů pro rok 2015/16. Proč tu obludnost s ruchovci, lumírovci a S. K. Neumannem Cermat vydával, to skutečně nechápu – zbytečně zmátl maturanty i jejich učitele.

Seznam literárních směrů a autorů - pokochejte se: zde.

Za jediný zásadní přešlap v letošním DT považuji epizeuxis. K němu se ještě vrátím.

Slohy, respektive písemné práce

Témata jako obvykle dost bídná, psát se dalo vypravování o ztrátě paměti a úvaha o odvaze a šílenství, jako únikovka pak popis nádraží. Letos si opravování naposledy „užili“ učitelé, příští rok nastupuje armáda centrálních hodnotitelů, kteří budou přísně střežit nulující kritéria 1 A a 1 B – naplnění zadání a žánru / Kritéria hodnocení 2015/2016 /. To zas bude pláče a skřípění zubů. A soudů.

Ústní zkoušení

Letos poprvé provádí studenti pod dozorem svých zkoušejících takzvanou analýzu textu. Kdo netuší, jak taková věc vypadá, nechť si klikne na strukturu ústní zkoušky:

Obecná struktura ústní zkoušky

Rozebírala jsem pro MfDnes už několik knih podle cermatího klíče (mj. abych rozšířila stále se zužující, unifikovanou maturitní četbu) – jeden smysluplný rozbor mi zabral i čtyři dny. Maturitní realita, kterou jsem letos viděla a o níž jsem slyšela, mě ovšem poněkud vylekala - pojmy, termíny, formální rozbory ukázek mají zelenou. O postavách, tématech a myšlenkách rozebíraných knih se budeme dozvídat stále méně. Jistě, záleží to na češtináři – ale až nám namontují do maturitních místností kamery, které prosazuje pan doktor Kostečka, jeden z duchovních otců nové maturity, češtinář už mnoho nezmůže. Bude se studenty vesele analyzovat a hledat anafory, epifory, polopřímé řeči a jiné brouky.

Na závěr jsem si nechala slavnou epizeuxis. Je to básnická figura (Literatura v kostce, str. 12) – ta se naposledy objevila ve vyšších DT, které v roce 2012 zrušil ministr Fiala. Od té doby dával Cermat do testů jen tropy, nebo-li obrazná pojmenování (metafora, metonymie, synekdocha, personifikace...). Letos se rozhodl přitvrdit – a uvedl epizeuxis v Katalogu požadavků / Český jazyk a literatura /. Však také doktor Kostečka z Nového Porgu už na idnes prohlásil, že učitelé si ho dostatečně neprostudovali. Na Novinkách přitvrdil – učitelé, kteří kritizují výskyt tohoto pojmu v didaktických testech, tomu jednoduše nerozumí. Tečka.

Zkrátka, vidíte-li oslí uši, mlčte. Mohli by vás považovat za slepce, bludaře či dokonce neodborníka!

Já si ovšem dovolím s doktorem Kostečkou nesouhlasit. Epizeuxis do maturitních testů z ČJL nepatří, neboť znalost pojmů, které studenti v budoucím životě neupotřebí, by neměla být cílem středoškolské češtiny. Věřím, že Jana Ámos i autoři, jejichž díla u maturity "analyzujeme", by se mnou vřele souhlasili.

Analýzy uměleckých děl, pojmy, ismy, nepřímé a polopřímé řeči, slohové postupy a funkční styly. Tak vypadá nová maturita z ČJL, konkrétně ta literární část. Nelíbí se mi. Zřejmě budu další vada systému.

„Král Lávra má dlouhé oslí uši! Král je ušatec!“

Pěkný večer všem.

Autor: Veronika Valíková | čtvrtek 19.5.2016 19:35 | karma článku: 35.06 | přečteno: 2697x

Další články blogera

Veronika Valíková

Jak jsme vypluli na moře

Letos jsme si naplánovali cestu po jižní Itálii. Ponzu, Ischii, Capri, Amalfi, Agropoli, Liparské strovy, Sicilii – a zpět. Člověk míní, Pánbůh... ale nepředbíhejme, nejdříve jsme zvedli kotvy a pozdravili se s mořem...

19.11.2017 v 15:50 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 251 | Diskuse

Veronika Valíková

Milá ODS...

Od Tvého vzniku volím buď Tebe, nebo lidovce, podle toho, kdo mě více dožere. Letos jsem ovšem volila především dva učitele - Petra Fialu, vystudovaného češtináře, a Václava Klause juniora, původně matikáře i ředitele gymnázia.

22.10.2017 v 16:18 | Karma článku: 33.45 | Přečteno: 1547 | Diskuse

Veronika Valíková

Problémy českého školství jsou důležitější než bludy jedné komunistky

14. 9. se v Knihovně Václava Havla konala debata o budoucnosti českého školství. Média akcentují především účast paní Semelové – k ostatním účastníkům diskuse ani k problémům, na něž nebylo dostatečně odpovězeno, se nevyjadřují.

16.9.2017 v 13:48 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Veronika Valíková

Jak jsme kupovali kotvu

"Miláčku, přijeď do Holešovic. Musíme zajít do přístavu a koupit kotvu," oznámil mi včera Kapitán. "Víš, že jsme jednu utopili na Tavoláře." A tak jsem nastoupila do tramvaje ve slavnostním, neb právě skončil další školní rok...

1.7.2017 v 9:51 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Pavel Dudr

Otroctví je součástí islámu, otroctví je součástí džihádu

A džihád zůstane tak dlouho, jak dlouho bude islám... Ti, kdo tvrdí, že otroctví bylo zrušeno, jsou ignoranti...“ prohlásil šejk Saleh Al-Fawzan,

19.11.2017 v 18:47 | Karma článku: 29.77 | Přečteno: 769 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Studentka navrhla radikální změnu pro Strahov

Samozřejmě je Strahovský stadion zbytečný a nevyhovující. Ale budovat tam byty je hloupost.Vedle jsou staré studentské koleje s určitým vybavením a moderní Kampus na současné úrovni potřebuje Praha mnohem více.

19.11.2017 v 15:59 | Karma článku: 11.35 | Přečteno: 503 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Do konce roku by nám prý měla vystačit energie z biomasy

Byl prý nějaký celosvětový den biomasy. Určité společnosti se pokoušejí získat jakési dotace a přesvědčují své zákazníky o vynikající účinosti tohoto způsobu získávání energie.

19.11.2017 v 10:32 | Karma článku: 18.16 | Přečteno: 307 | Diskuse

Martin Kavka

A kdy se Halík a Putna omluví kardinálovi Dukovi?

Tak jsme měli zase malou aféru, kdy „strážci“ demokracie v čele s Halíkem a Putnou zahřímali na její obranu sesláním hromů a blesků na adresu Arcibiskupa pražského, Primase českého a kardinála Dominika Duku.

18.11.2017 v 16:29 | Karma článku: 43.69 | Přečteno: 3133 | Diskuse

Mirka Švarcová

O podlaháři, topenáři a kuchyňáři aneb kluci v akci

Jsou to partneři tří ženských, které byly pozvané svou kamarádkou na kolaudaci domu. Napekly jsme, nakoupily víno a vyrazily se svými idoly do našeho letitého snu, krásného, pohádkového domu se zahradou..

17.11.2017 v 17:16 | Karma článku: 14.63 | Přečteno: 566 | Diskuse
Počet článků 233 Celková karma 22.64 Průměrná čtenost 1598

Blogy "jsou nádobky, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral." (Karel Havlíček Borovský + VV :)) Prvotina Soukromý nebe, dokončené povídky, pohádky pro starší holčičky, hra o KHB a různé dramatizace textů ...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.