Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lampion od ministryně Valachové 17. 11. na Albertově - další roztomilý paradox naší doby

17. 11. 2016 17:23:16
Studenti na Albertově dnes deklarovali celonárodní akademickou jednotu, do níž zahrnuli i ministryni Kateřinu Valachovou. Zjevně jim nevadí nesvoboda, která s nástupem sociálnědemokratických ministrů přišla do českého školství.

Téměř každý rok si píšu blog k 17. listopadu, který stále považuji i za svůj svátek.

Letos jsem necítila potřebu vyrazit do ulic. Nicméně se domnívám, že v tomto dni by si lidé měli především připomínat oběti dvou velkých totalit - nacismu a komunismu. A studenty, kteří v roce 1939 I 1989 velmi riskovali. V prvním případě proto, že ještě neznali nacistickou hydru, která svá totalitní křídla kladla na jejich hlavy zprvu nepříliš agresivně, v tom druhém proto, že svátek studentů, který slavil i komunistický režim, NÁM sliboval jistou pochybnou imunitu.

Ještě v mraze na Národní, když byl slyšet štěkot psů a lidé nevěděli, co se děje, jsme si říkali:

"Dneska se nám nemůže nic stát, dneska máme svátek."

V totalitách ovšem neplatí žádná pravidla, totality jednají tak, aby udržely svou moc. Tím se liší od demokratických zemí, v nichž rozhodují hlasy všech volících občanů, kteří svým zástupcům dávají hlas v rámci předem dohodnutých systémů.

Peru se s virózou a pozoruji oslavy 17. 11. v televizi. Politici se jako každý rok předhánějí v tom, čí projev bude působivější, význam jejich slov se ovšem mnohdy někam vytrácí. Na Albertově řeční studenti, rektoři a Petr Pithart. Studenti nezapřou nadšení a touhu věci měnit a zlepšovat - to je typický rys studentských vůdců v každé době. Budoucí právník mluví rozumně. Zástupkyně Studentské rady nikoli.

Pomiňme fakt, že svůj projev nemá dobře připravený, že bojuje s češtinou a svou nespokojenost směřuje jednostranně. Černobílé vidění jí vyčítat nemohu, patří k věku.

Když však slečna rozsvítí na tribuně lampion v barvách státní vlajky, který prý před chvílí dostala od ministryně školství Kateřiny Vlachové, zaskakuje mi v krku bylinkový čaj. Studenti, rektoři i lampión deklarují na závěr shromáždění akademickou jednotu v boji za zachování svobody a demokracie.

Chci v tento den, kdy vzpomínáme na oběti dvou velkých totalit, připomenout, že oblíbenou státní maturitu prosadila sociálnědemokratická ministryně školství Buzková a že její straničtí nástupci (Chládek a Valachová) potichu, ale velmi razantně zrušili všechny změny v maturitě z ČJL, které po roce 2012 zavedl ministr Fiala, a ještě ostřeji přitáhli šrouby. Konkrétněji:

1. Od letošního roku se vrací centrální hodnocení maturitních slohů podle kritérií, vycházejících ze zastaralé a "ideologické" teorie funkčních stylů:

Přílohy, které jsou nedílnou součástí kritérií hodnocení maturitní zkoušky ve školním roce 2015/2016

2. Struktura ústní zkoušky sestává asi ze třiceti bodů (na minutu dva), studenti se mají zabývat jazykovými brouky (metafora, metonymie, epizeuxis, lyrický subjekt a řeč nevlastní přímá), nikoli interpretací a etikou literárních děl:

Obecná struktura ústní zkoušky

3. V loňském roce ministerstvo schválilo Seznam autorů a směrů, na něž mohou maturanti narazit v didaktických testech - chybí tam většina spisovatelů, kteří byli vězněni oběma totalitními režimy, s lupou budete hledat autory katolického či židovského vyznání, moderní literatura absentuje zcela, zato S. K Neumann chybět nemůže:

Seznam autorů literárních děl, literárních žánrů, směrů a hnutí k DT ČJL_2016-2017

(Vše najdete na http://www.novamaturita.cz/, v oddíle zkoušky a předměty, český jazyk - didaktický test, písemná práce, ústní zkouška)

Tak ať ten lampion ministryně Valachové studentům pěkně svítí při jejich obraně svobod a demokracie.

Já jsem si při pohledu na něj vzpomněla na na George Orwella i na jiný listopadový svátek, který jsme mnoho let byli nuceni slavit ve školách a v ulicích.

Také při něm svítily lampiony.

Související články:

Autor: Veronika Valíková | čtvrtek 17.11.2016 17:23 | karma článku: 36.96 | přečteno: 3288x

Další články blogera

Veronika Valíková

Jak jsme vypluli na moře

Letos jsme si naplánovali cestu po jižní Itálii. Ponzu, Ischii, Capri, Amalfi, Agropoli, Liparské strovy, Sicilii – a zpět. Člověk míní, Pánbůh... ale nepředbíhejme, nejdříve jsme zvedli kotvy a pozdravili se s mořem...

19.11.2017 v 15:50 | Karma článku: 9.43 | Přečteno: 251 | Diskuse

Veronika Valíková

Milá ODS...

Od Tvého vzniku volím buď Tebe, nebo lidovce, podle toho, kdo mě více dožere. Letos jsem ovšem volila především dva učitele - Petra Fialu, vystudovaného češtináře, a Václava Klause juniora, původně matikáře i ředitele gymnázia.

22.10.2017 v 16:18 | Karma článku: 33.45 | Přečteno: 1547 | Diskuse

Veronika Valíková

Problémy českého školství jsou důležitější než bludy jedné komunistky

14. 9. se v Knihovně Václava Havla konala debata o budoucnosti českého školství. Média akcentují především účast paní Semelové – k ostatním účastníkům diskuse ani k problémům, na něž nebylo dostatečně odpovězeno, se nevyjadřují.

16.9.2017 v 13:48 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Veronika Valíková

Jak jsme kupovali kotvu

"Miláčku, přijeď do Holešovic. Musíme zajít do přístavu a koupit kotvu," oznámil mi včera Kapitán. "Víš, že jsme jednu utopili na Tavoláře." A tak jsem nastoupila do tramvaje ve slavnostním, neb právě skončil další školní rok...

1.7.2017 v 9:51 | Karma článku: 24.14 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Malé politické strany - "octomilky"!

Připíši i něco navíc. V žádném případě, se nenavážím do voličů, kteří odevzdali svůj hlas stranám, které se ucházely o vstup do Poslanecké sněmovny. Jenom to trochu okomentuji. Ale předtím zabrousím do “starých” časů.

19.11.2017 v 17:38 | Karma článku: 22.23 | Přečteno: 511 | Diskuse

Jitka Mikysková

Obnoví Rusko své bývalé vojenské zahraniční základny ze sovětské éry?

Rada federace počátkem listopadu na svém jednání oživila staronový plán na obnovu bývalých ruských základen na Kubě a ve Vietnamu. Ambiciózním plánem na obnovu některých základen v zahraničí se Rusko více zaobírá

19.11.2017 v 16:59 | Karma článku: 15.61 | Přečteno: 528 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Zemana by měl nahradit silný politik, ne akademické želé

Člověk, který má zkušenosti. Člověk, který má jasné názory a reflektuje současné domácí i mezinárodní problémy. Člověk s energií a charismatem. Existuje takový kandidát na prezidenta České republiky?

19.11.2017 v 15:49 | Karma článku: 25.30 | Přečteno: 1234 | Diskuse

Ales Urban

Lepší ČSSD je možná, ale je potřeba změn

Všechno na světě je možné, pokud je k tomu vůle. Bohužel po volbách, které nedopadly příliš dobře, to zatím na nějakou snahu nevypadá.

19.11.2017 v 14:40 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jiří Čumpelík

„Modlitba pro Martu,“ pro naše demokraty.

„Ať mír dál zůstává s touto krajinou,“ tyto slova patří především našim představitelům v NATO. Vzájemná pomoc dle článku 5 by měla být vázaná na předchozí schválení samostatných vojenských akcí členských států NATO.

19.11.2017 v 14:33 | Karma článku: 28.98 | Přečteno: 966 | Diskuse
Počet článků 233 Celková karma 22.64 Průměrná čtenost 1598

Blogy "jsou nádobky, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral." (Karel Havlíček Borovský + VV :)) Prvotina Soukromý nebe, dokončené povídky, pohádky pro starší holčičky, hra o KHB a různé dramatizace textů ...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.