Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jsme kupovali kotvu

1. 07. 2017 9:51:05
"Miláčku, přijeď do Holešovic. Musíme zajít do přístavu a koupit kotvu," oznámil mi včera Kapitán. "Víš, že jsme jednu utopili na Tavoláře." A tak jsem nastoupila do tramvaje ve slavnostním, neb právě skončil další školní rok...

Na Maninách už postával Kapitán ve slunečních brýlích, staré odřené šedivé bundě, kterou jsem si pro sebe koupila za padesát korun v sekáči a kterou mi ukradl na stavby, a usmíval se na mě širokým letním úsměvem.

"Začínají prázdniny, strč ten mobil do batohu, miláčku" vyplísnil mě hned u tramvaje. "Musíš si odpočinout."

Opustila jsem diskusi o maturitě z ČJL, v níž si navzájem nadávalo asi osm známých češtinářů do pitomců a ignorantů, a následovala Kapitána. Holešovický přístav jsem zatím vždy míjela.

Kolem nás se míhali šťastní školáci na koloběžkách, v zahrádkách hospůdek se vesele slavilo. Atmosféra prvního prázdninového dne byla cítit všude. Vnímaly ji i labutě, které se houpaly na hladině slepého ramene Vltavy.

"Támhle je loď a v té lodi obchod." oznámil mi Kapitán a dál mě vlekl vytčeným směrem. Je sice o centimetr menší než já (podotýkám, že mě jedna zdejší známá blogerka nazývá trpaslíkem, ahoj, Danajko), ale ruce má jako lopaty, a když něco drží, málokdy to pustí.

Dvířka na lodi byla přivřená. Nakoukli jsem dovnitř.

"Máme zavřeno. Je otevřeno do jedný. Co potřebujete."

"Kotvu," pravil Kapitán. "Můžeme na chvilku dál?"

"te bejt u vody, ne kupovat kotvu," zavrčel dvoumetrový mladík za pultem.

"My bez kotvy neodplujeme," zacvrlikala jsem vstřícně. Mladík zvedl oči od pultu a proklál nás pohledem. Dva hobiti v pátek odpoledne si vymýšlejí blbosti, myslel si evidentně. Ale pokynul, ať tedy vstoupíme.

Vlezli jsme dovnitř, napravo od dveří bylo seřazeno asi pět kotev podle velikosti.

"Kterou byste chtěli?" otázal se mladík nevrle.

"Tu největší," usmál se na něj sladce Kapitán a už ji znalecky ohmatával. "Kolik má?"

"Dvacet kilo. Za tři tisíce. Ale vyndat vám ji nemůžu, už bych ji tam zpátky nezandal."

"To nemusíte, my si ji vemem," odtušil Kapitán. Evidentně mu stačilo kotvu jednou pohladit a byla jeho.

Prodavač se nadechl, opustil pult a pomohl vyprostit kotvu ze zákrytu menších kotviček.

"S čím jste přijeli," zeptal se. Zřejmě přemýšlel, do čeho nám má tu dvacetikilovku zabalit.

"My jsme tu pěšky," zasmál se Kapitán a prodavač se mírně roztřásl. Mě začal přepadat vnitřní záchvat smíchu. Na tenhle prodej, hochu, nezapomeneš...

Pak Kapitán vytáhl svou ruličku bankovek, z níž platí cihly, cement a vše ostatní, a odpočítal peníze na kotvu. To už prodavač jen vytřeštěně zíral.

"Tady je účet," vydechl.

"Pche, účet," mávl rukou Kapitán a popadl kotvu oběma rukama. Chvíli ji vyrovnával v podpaží, pak na mě kývl a zavelel k odchodu. Prodavač nám přidržel dveře a tiše popřál šťastnou plavbu. Mile jsem se na něho usmála, zadržujíc ten bublající smích.

Aby pochopil, že JÁ překvapená nejsem. Že MĚ koupě kotvy příjemně občerstvila.

Kapitán už si to štrádoval přístavem, sotva jsem mu na svých krátkých nožičkách stačila. Mířil k tramvajové zastávce. Pokud jste včera v Holešovicích potkali dva hobity s obrovským kusem železa, byli jsme to my.

"On si snad myslel, že si tu kotvu chci prohlídnout,. Že se chci rozmýšlet. Ne, na to nemám čas. Přijedu, koupím a jdu!" pravil rezolutně a strčil mi kousek kotvy do ruky, abych mu jako trochu pomáhala to břemeno nést. Abych se úplně neflákala...

A mně po těch slovech docvaklo, jak jsem se mohla před rokem a půl tak rychle vdát.

"Přijedu, koupím a jdu!"

Tak krásné prázdniny, přátelé. A šťastnou plavbu všem!

Autor: Veronika Valíková | sobota 1.7.2017 9:51 | karma článku: 23.22 | přečteno: 1001x

Další články blogera

Veronika Valíková

Problémy českého školství jsou důležitější než bludy jedné komunistky

14. 9. se v Knihovně Václava Havla konala debata o budoucnosti českého školství. Média akcentují především účast paní Semelové – k ostatním účastníkům diskuse ani k problémům, na něž nebylo dostatečně odpovězeno, se nevyjadřují.

16.9.2017 v 13:48 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 1126 | Diskuse

Veronika Valíková

Maturitní testy z ČJL 2013 a 2017 - malé srovnání (konec maturitního seriálu)

Jsou ty letošní náročnější než ty z roku 2013? Stoupá postupně od roku 2013 jejich obtížnost? Dostaly se nyní testy někam mezi původní základní a vyšší úroveň z roku 2012, kdy ministr Fiala dvouúrovňovou maturitu zrušil?

30.6.2017 v 20:51 | Karma článku: 23.00 | Přečteno: 876 | Diskuse

Veronika Valíková

Ještě jednou maturitní slohy - jedničkáři, kteří se odvolávají kvůli své cti

Juanito napsal knihu fantasy, která se docela dobře čte. S jazykem rozhodně zacházet umí, DT měl asi na 92%, ústní na 100%,ze všech předmětů kromě ČJL dostal za jedna. Jen z češtiny za dvě - u maturity si vybral úvahu - dostal 3-.

26.6.2017 v 19:32 | Karma článku: 26.69 | Přečteno: 989 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Michal Dokoupil

Jak v Kambodži utéct z civilizace

Pod jménem Kambodža si každý vybaví dvě věci, Angkor Wat a Rudé Khméry. Já ale při svých návštěvách postupně prozkoumávám i další části a zajímavosti této divoké země. Tentokrát jsme zamířili na pobřeží.

19.10.2017 v 14:30 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 200 | Diskuse

Jana Schlitzová

Zřícenina Lopata

Zřícenina Lopata, název trochu zvláštní, ale rozhodnutí udělat si tady procházku, byl báječný. Vystupujeme na skalní plošinu, kde se hrad nacházel. Ohýnek a voňavé buřtíky umocňují romantiku na Lopatě.

19.10.2017 v 11:46 | Karma článku: 11.90 | Přečteno: 322 | Diskuse

Martin Orálek

Jak jsem těžil zlato v Ghaně 46

Po filozoficko-ekologickém zamyšlení se přesunuji k méně vznešenému tématu - jídlu. Jídlo bylo pro nás v Africe neustále problém. A ani zde tomu nebylo jinak...

19.10.2017 v 10:42 | Karma článku: 10.13 | Přečteno: 257 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Blýskání na lepší časy?

Vypadá to tak. Egyptská turistika zaznamenává boom. Nedosahuje ani zdaleka hodnot z doby před revolučním únorem 2011, ale přece jenom. Posuďte sami.

19.10.2017 v 9:15 | Karma článku: 6.55 | Přečteno: 133 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 9: Potvrdí někdo údajně omlazující účinky vodopádu Tvindefossen?

Ostružiník moruška bohatý na vitamin C roste jen na severu - našli jsme jej a také další vodopády a hlavně klid a pohodu severské přírody. Škoda, že mi v oblasti Tyssedalen "odešla" moje patnácti léty půlkou Evropy prověřená obuv.

19.10.2017 v 8:16 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse
Počet článků 231 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1599

Blogy "jsou nádobky, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral." (Karel Havlíček Borovský + VV :)) Prvotina Soukromý nebe, dokončené povídky, pohádky pro starší holčičky, hra o KHB a různé dramatizace textů ...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.