Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Problémy českého školství jsou důležitější než bludy jedné komunistky

16. 09. 2017 13:48:50
14. 9. se v Knihovně Václava Havla konala debata o budoucnosti českého školství. Média akcentují především účast paní Semelové – k ostatním účastníkům diskuse ani k problémům, na něž nebylo dostatečně odpovězeno, se nevyjadřují.

Vážím si Michaela Žantovského jako překladatele i autora – jeho životopis Václava Havla je napsán otevřeně a nezastírá jisté diskutabilní momenty v životě naší národní ikony. Proto nechápu poněkud hysterický distanc Knihovny VH od předvolební debaty o českém školství, pořádané Českou středoškolskou unií, jehož důvodem byla účast skalní komunistky Marty Semelové. Nesouhlasím s názory paní Semelové, ale KSČ je parlamentní strana a nebyla po roce 1989 zakázána i kvůli politice VH. A naše školství v tuto chvíli názory paní Semelové jistě neovlivní více než seznam spisovatelů k didaktickému testu z ČJL, v němž je zastoupen S. K. Neumann, ale absentují K. Poláček, K. Pecka, I. M. Jirous, K. Kryl a mnozí významní katoličtí a židovští autoři moderní české a světové literatury, respektive téměř celá moderní literatura...

Na debatu Školství versus Politika ČSU pozvala zástupce všech parlamentních stran (omluvila se snad jen SPD), akci moderoval B. Kartous z EDUinu. Debata probíhala standardně – politici odpovídali po řadě na položené otázky, v první půli otázky kladl moderátor, v druhé se ptali diváci. Zástupci politických stran odpovídali vesměs předvolebně – základem dobrého školství je spokojený učitel, který by měl být náležitě zaplacen; potřebujeme školství pro budoucnost, musíme se připravit na čtvrtou technologickou revoluci; zbavme školy byrokracie, dejme ředitelům více kompetencí; školství potřebuje revoluci; školství potřebuje evoluci... atd. atd,

Po volbách ze slibů mnoho nezbyde, ale dobře, že alespoň v předvolebním čase můžeme vidět tolik zapálených reformátorů. Samozřejmě je nám jasné, že většina odpovědí bude brzy zapomenuta či odložena a přednost zase dostanou stranické priority, ale díky za naději, ta je vždycky zdravá...

Diskutéři se vzácně shodovali a předháněli v představování programů a vizí - většina z nich působí ve školském výboru PČR, někteří aktivně ve školství. Na mou otázku, zda vědí, jak vypadá maturita z ČJL, neodpověděl nikdo (očekávala jsem samozřejmě výčet a charakteristiku jednotlivých zkoušek – vím, že minimálně dva z nich jsou v obraze), všichni ovšem měli jakési povědomí o problémech kolem maturitních slohů. Paní Semelová nevěděla, kdy byla SM zavedena, paní Dobešová z ANO hovořila o preferenci dvou úrovní (zřejmě neviděla testy z ČJL VÚ), někteří hovořili o odborných hlediscích, jiní o dvou hodnotitelích, kteří opravovali slohy v letošním roce (?). Pokud jsou SM skutečně politické rozhodnutí, jak mě někdo neustále přesvědčuje, vykazují pověření politikové v této oblasti mimořádné znalosti a jejich strany by jim měly zvýšit bonusy.

Nebo naordinovat kolečko na všech stupních a typech českých škol. To by možná pomohlo.

Jestli totiž superdebata o školství něco ukázala, je to tristní skutečnost, že zástupci politických stran, kteří se specializují na školství, o konkrétních a faktických problémech českého školství až na výjimky mnoho nevědí. Nebo vědí a nechtějí problémy konkretizovat, protože jsou v nich jejich strany namočeny až po uši.

Česká středoškolská unie vykonala záslužný čin a velmi správně pozvala zástupce TÉMĚŘ všech parlamentních stran. Zachovala se demokraticky a státotvorně. Zaslouží si poděkování, nikoli skandalizaci v médiích.

Pan Žantovský a Knihovna VH (která byla o účastnících informována), by se ČSU měli omluvit.

A kdo pomůže českému školství? Václav Havel? Jan Tleskač? Volby? Komenský? Pánbůh?

Odpovězte sami.

Psáno pro Českou školu a blog.

Autor: Veronika Valíková | sobota 16.9.2017 13:48 | karma článku: 25.69 | přečteno: 1247x


Další články blogera

Veronika Valíková

Literatura není mrtvola na pitevním stole

Tak jsem si vytáhla Spalovače, hlásí maturantka Týna. Tu scénu v koupelně - co abych tě, drahá, oběsil. A měla jsem určit, co jsou slova „čarokrásná“ a „nebeská“.

3.6.2018 v 19:54 | Karma článku: 24.71 | Přečteno: 786 | Diskuse

Veronika Valíková

Několik poznámek k tanečkům kolem maturitních testů… a nezapomeňme na slohy!

Do matematiky a melounu nevidím. Náročnost testu z češtiny od roku 2013, respektive 2015, vzrostla – konkrétně přibylo dlouhých textů, s nimiž maturanti pracují, teoretických a abstrakci vyžadujících úkolů, pojmů a otevřených úloh

24.5.2018 v 7:50 | Karma článku: 18.89 | Přečteno: 605 | Diskuse

Veronika Valíková

Úlohy zábavné i na hranici chytáku. Jaký byl maturitní test z češtiny?

Letošní didaktický test z češtiny nezvládlo 10,4% maturantů, asi o 0,7 % více než loni. Předešlé tři roky stoupala neúspěšnost o 1,5% ročně. Rozbor jsem psala pro idnes 4. 5., zeleně jsou zabarveny pasáže, které Cermat rozporoval.

23.5.2018 v 9:09 | Karma článku: 16.02 | Přečteno: 1148 | Diskuse

Veronika Valíková

Quo vadis, státní maturito?

Státní maturita funguje osmým rokem a leckdo si myslí, že už si na ni studenti a učitelé zvykli. Opak je pravda, zejména kolem češtiny se vede vášnivá debata, která neustává.

16.5.2018 v 9:13 | Karma článku: 22.30 | Přečteno: 1063 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Bedřich Dvořák

USA podle Trumpa nesmí dopustit, „aby nás vedly Čína, Rusko a další země”

To je super. Jen ta realizace bude složitá a zatím i velmi drahá. Navíc přichází doba,že svět třeba nebude chtít již nekryté dolary.Samozřejmě Trump cílí na vnitroamerické voliče. Jeho heslo "America first" pořád přece platí.

18.6.2018 v 21:11 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 303 | Diskuse

Bedřich Dvořák

V jádru je Bureš Rusem, hlásají demonstranti v Praze

Protiruská hysterie je již za hranou normálnosti. Již prý nejde o politiku,ale jde o rasismus ve vztahu k Rusům.V Československu jsme se lísali vždy k vítězům.Ne všichni a ne ihned.Ale vždy to bylo na základě nějakého "poučení"

17.6.2018 v 16:38 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 692 | Diskuse

Zdenek Horner

Krize hodnot víry prizmatem zvykového práva

Víra jako souhrn dogmat, založených na letité kolektivní zkušenosti přirozeného cítění, naráží v současnosti na aplikaci výsledků vědy, která často „odporuje“ zdravému rozumu.

17.6.2018 v 15:35 | Karma článku: 4.78 | Přečteno: 227 | Diskuse

NESEHNUTÍ

Jak se žije romským ženám na Kavkaze?

Rozmanitost Kavkazu je neuvěřitelná. Od přírody až po samotné obyvatelstvo. Když jsem se rozhodla cestovat spolu s NESEHNUTÍm do různých regionů jižního Kavkazu, měla jsem velká očekávání.

15.6.2018 v 23:12 | Karma článku: 15.23 | Přečteno: 3176 | Diskuse

Martin Kavka

Multikulturalismus se vyprázdnil, islám už není náboženství míru, co včil? Diverzita?

Musím se obdivovat novodobým sociálním a kulturním inženýrům. Jakmile je nějaká jejich idea zprofanovaná, přijdou s novou definicí a novým názvem. Něco, jako když se Evropská ústava změnila na Lisabonskou smlouvu.

15.6.2018 v 17:27 | Karma článku: 41.71 | Přečteno: 1578 | Diskuse

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2018 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.