Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Když studenti vychovávají své učitele

15. 03. 2023 20:26:48
15. března, ve výroční den vpádu nacistických vojsk na naše území, se na Churchillově náměstí sešli studenti VŠE kvůli odvolání děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka.

Ševčíkovu hlavu v tuto chvíli požaduje nejen rektor VŠE Petr Dvořák, ale nově i ministr školství Vladimír Balaš. Jenže pokud děkana Ševčíka neodvolá akademický senát Národohospodářské fakulty, bude muset rektor Dvořák hledat inovativní cestičky, které ho mohou dostat do rozporu se zákonem.

Nemám děkana Ševčíka ve velké oblibě, při našem posledním setkání hrubě napadl češtináře, že studenti neznají literaturu, a já jsem mu stejně ostře připomněla, že státní maturitu, která naučila studenty memorovat rozbory z internetu, zavedl do našich škol ministr Josef Dobeš, k němuž se odvolává. Děkan Ševčík je člověk vyhraněných názorů, který o svých pravdách nepochybuje a prosazuje je nevybíravými způsoby. Ale jako děkan Národohospodářské fakulty byl řádně a podle zákona zvolen fakultním akademickým senátem a jmenován rektorem. Snahy zbavit ho funkce proto, že se účastnil protivládní demonstrace na Václavském náměstí 11. 3. 2023 a podle svých slov poskytl pomoc muži, který byl zraněn policií u Národního muzea, považuji přinejmenším za alarmující.

Studenti, kteří demonstrují za odvolání děkana Ševčíka, mu stejně jako rektor vytýkají dlouhodobé poškozování dobrého jména školy. Mají na svůj názor právo, stejně jako mají demonstranti na Václaváku právo obviňovat současnou vládu z nekompetentnosti a nečinnosti a vyzývat ji k odstoupení. V obou případech by však o konečném výsledku neměla rozhodovat ulice, ale zákony, jakkoli nám mohou požadavky demonstrantů připadat relevantní a zásadní.

Rektor VŠE Petr Dvořák už avizoval, že pokud akademický senát Národohospodářské fakulty děkana Ševčíka neodvolá a děkan nerezignuje, odvolá ho sám s podporou akademického senátu celé VŠE. To by však zřejmě bylo na hraně vysokoškolského zákona. Bude zajímavé sledovat, jak tento krok, pokud k němu dojde, přijmou učitelé a studenti ostatních vysokých škol a jak se k němu postaví právníci. Mnozí ho jistě budou soukromě vnímat jako nebezpečný atak na akademické svobody a precedens, který umožní snáze se zbavovat nepohodlných akademických funkcionářů a lidí veřejně činných. Už teď koluje po internetu několik peticí na Ševčíkovu obranu.

Obávám se však, že až rektorát mašinérii odvolání rozjede, málokdo z akademiků se za svého kolegu postaví veřejně. Spíš naopak, mnozí mu ještě přisolí. Exemplární potrestání děkana Ševčíka, který má navíc kvůli svému ostrému vystupování mnoho nepřátel, bude nejen pro vysokoškolské učitele dostatečně pádným varováním. A mementem. A co je horší, aktivističtí studenti, kteří pomáhají mocnějším zbavit se nepohodlného děkana, nabydou dojmu, že školy řídí oni, nikoli učitelé. A to už jsme v naší kotlince také zažili.

Autor: Veronika Valíková | středa 15.3.2023 20:26 | karma článku: 44.92 | přečteno: 5551x

Další články blogera

Veronika Valíková

Danny Smiřický, ministr Balaš a Pavlík Morozov

Stále častěji sahám kvůli pochopení současnosti k literatuře. Tentokrát jsem vybrala dialog ze Škvoreckého geniálního románu MIrákl. První rovina příběhu se odehrává v roce 1949. Dannyho Smiřického vám jistě nemusím představovat.

18.3.2023 v 14:19 | Karma článku: 36.18 | Přečteno: 1071 | Diskuse

Veronika Valíková

Slzy ze srdce

Původní romský muzikál APSA JILESTAR, neboli Slzy ze srdce, napsaly Jitka a Pavlína Matiovy spolu s Milanem Krokou a Romanem Zorbou Horváthem. A Pavlína Matiová ho nazkoušela s vybranými studenty Mezinárodní konzervatoře Praha.

19.2.2023 v 20:05 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 291 | Diskuse

Veronika Valíková

Povedztě, čo sú tie európske hodnoty, vojín Kefalín?

Terazky: A terazky mi povedztě, Kefalín, čo sú to tie európske hodnoty? Čo sa pod tými slovami skrýva? Vietě to, Kefalín?“ Kefalín: „No, to myslím, že vím, soudruhu majore!“ Terazky: „To rozprávajtě svojej starej matěri...

18.2.2023 v 13:21 | Karma článku: 38.82 | Přečteno: 1291 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Zrušme Senát a bude na důchody, dezoláti fakt baví

Příspěvek Davida Budaie zveřejněný na webu Seznammedium.cz mne hodně rozesmál. Někteří neználci rekrutující se především z rajchlovců, tomiokamurovců, apod. přicházejí vskutku s originálním řešením.

24.3.2023 v 10:53 | Karma článku: 12.69 | Přečteno: 214 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Záhada ztráty alkoholu v Lánech je vyřešena

I přes nepříznivý vývoj důchodového účtu, cen energií a a potravin jsou naši občané zcela pohlceni záhadou zmizení zásob alkoholu v Lánském zámku. Přinášíme nové a zásadní informace.

24.3.2023 v 10:02 | Karma článku: 16.72 | Přečteno: 266 | Diskuse

Ztlumeno

Aplikace používané osobami s postižením sluchu

Dostal se ke mně dotaz, jaké aplikace používají lidé s postižením sluchu, aby operátor zmapoval používané aplikace a udělal speciální tarif.

24.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Pavel Chalupský

Pane Švejk vyprávěj, jak to dopadlo u toho jejich soudu.

Ptala se jako obvykle paní Mullerová. A na policejní direkci jich nemlátili aby se přiznal? Ne, chovali se ke mně slušně paní Mullerová, chtěli jen abych se přiznal, tak jsem se k jejich radosti přiznal...

24.3.2023 v 7:33 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 127 | Diskuse

Jiří Turner

Neomlouvejte se Železnému, ale omluvte se za fatální pochybení veřejnosti!

Celebrity nemají nárok na větší ochranu, ale nemají ho ani menší, a už vůbec není vhodné, aby veřejně frekventovaný člověk figuroval v jakémsi edukačním videu, pokud tedy vůbec něco takového městské policii přísluší publikovat.

24.3.2023 v 6:46 | Karma článku: 27.07 | Přečteno: 2418 | Diskuse
Počet článků 411 Celková karma 30.59 Průměrná čtenost 1686

Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici a lásce v mnoha podobách

Češtinářky 1. 9. 2022

Žádný život není bez hrubky. Román z prostředí elitního gymnázia.

Kdyby se Don Quijote pokusil svést souboj s českým školstvím, pokorně by se za pár hodin vrátil k větrným mlýnům. O tom je přesvědčená i češtinářka Tereza, jíž dělá ze života peklo byrokracie a despotický ředitel. Naštěstí má podobně naladěné kolegyně, studenty s otevřenou myslí i Čaroděje, který jí vykouzlí v duši klid spolehlivěji než Neurol.

https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz

 

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...