Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Danny Smiřický, ministr Balaš a Pavlík Morozov

18. 03. 2023 14:19:53
Stále častěji sahám kvůli pochopení současnosti k literatuře. Tentokrát jsem vybrala dialog ze Škvoreckého geniálního románu MIrákl. První rovina příběhu se odehrává v roce 1949. Dannyho Smiřického vám jistě nemusím představovat.

Pamatujete: „Dyž jsem posledně přišla na katechismus, velebnej pán seděl za stolem a čet ňákej časák a kroutil hlavou. „Slečno Kožíšková, tady čtu, nějaký Miloš Straka, píšou, že je mu deset let, a on, představte si, udal vlastního otce, že poslouchá zahraniční rozhlas... A oni to tady, slečno Kožíšková, dávají dětem za vzor. V novinách! Prý je to český Bertík Morozov! Ty víš, kdo to je, profásku? „Pavlík Morozov,“ řekl jsem. „Takovej sovětskej Frydolín. Prásk vlastního tátu, že chtěl zabít ňákýho bolševickýho komisaře nebo koho. Tak ho kulaci voddělali.“ „Jenže Straka jedině poslouchal hlas Ameriky!“ „Aplikujeme zkušenosti Sovětskýho svazu na naše malý český poměry,“ řekl jsem. „Třeba ho fotr řezal, tak si to na něj vymyslel.“ „Tohle prosímtě nikde nevykládej!“ zděsil jsem se. “ Pavlík Morozov je v kremelský martyrologii.“

Takhle učí v roce 1949 ve Škvoreckého Miráklu „profásek“ Danny Smiřický svou studentkou Lišku, jak proplout novým režimem a nevypouštět neověřené dezinformace. Velebný pán, o němž se Liška zmiňuje, je vlastně budoucí mučedník páter Toufar, protože zázrak, který hrdinové prožijí, se tomu Čihošťskému velmi podobá. A sečtělý Danny ví, že komunistická moc dá každému jasně na vybranou – podřiď se oficiální propagandě a vlastní názor spolkni, nebo přijmi důsledky.

Nedávno vyšel v Aktuálně.cz rozhovor s ministrem školství Vladimírem Balašem, avizovaný heslem: “Učitel, který nerozpozná dezinformaci, nemá ve škole co dělat.“ Kromě jiných mouder v něm zazněla i věta: „Možná bychom mohli zapojovat studenty na středních školách, kteří tomu lépe rozumí, aby vychovávali rodiče a prarodiče.“

Každý soudný rodič i učitel ví, kolik se toho naučil od svých dětí a studentů, a je jim za tuto zpětnou vazbu vděčný. Ale pokud stále ještě vnímáme jako základ evropského vzdělání moudrost nahromaděnou předky a zkušenost, kterou musí člověk získat individuálně, nikoli souhrn módních pouček, pravd a hesel, měli by starší lidé oficiálně vychovávat ty mladší, nikoli naopak. Je to dějinami prověřený model. Kdykoli se od něj upustilo, kdykoli vzali „kormidlo dějin“ do rukou mladí, o nových pravdách přesvědčení nadšenci, bylo zaděláno na průšvih.

A k těm dezinformovaným učitelům. Celý život vím, co je lež, pomluva, křivé svědectví, dokážu ty hříchy občas i rozpoznat, ale ne vždy. Proto po staletí spadají spíš do oblasti morálky než práva. Pojem dezinformace je však vrtkavý, protože mnoho dezinformací se časem stalo pravdou a naopak. Přesto se nám začíná usazovat v připravovaných zákonech a funguje jako nástroj k umlčení „nekorektních“ názorů.

Pokud chce pan ministr Balaš naznačit, že učitelé, potažmo akademici mají říkat jen to, co je oficiálně schválené, nemusí z nich dělat hlupáky. Však oni se přizpůsobí, mají v tom bohatou praxi z dob minulých. A jestli bude navíc několik nejhlasitějších dezinformátorů a pomýlenců včas a příkladně potrestáno za široké podpory studentů, je úspěch předem zaručen.

Psáno pro MF DNES, 16. 3. 2023

Autor: Veronika Valíková | sobota 18.3.2023 14:19 | karma článku: 36.18 | přečteno: 1071x

Další články blogera

Veronika Valíková

Když studenti vychovávají své učitele

15. března, ve výroční den vpádu nacistických vojsk na naše území, se na Churchillově náměstí sešli studenti VŠE kvůli odvolání děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka.

15.3.2023 v 20:26 | Karma článku: 44.92 | Přečteno: 5551 | Diskuse

Veronika Valíková

Slzy ze srdce

Původní romský muzikál APSA JILESTAR, neboli Slzy ze srdce, napsaly Jitka a Pavlína Matiovy spolu s Milanem Krokou a Romanem Zorbou Horváthem. A Pavlína Matiová ho nazkoušela s vybranými studenty Mezinárodní konzervatoře Praha.

19.2.2023 v 20:05 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 291 | Diskuse

Veronika Valíková

Povedztě, čo sú tie európske hodnoty, vojín Kefalín?

Terazky: A terazky mi povedztě, Kefalín, čo sú to tie európske hodnoty? Čo sa pod tými slovami skrýva? Vietě to, Kefalín?“ Kefalín: „No, to myslím, že vím, soudruhu majore!“ Terazky: „To rozprávajtě svojej starej matěri...

18.2.2023 v 13:21 | Karma článku: 38.82 | Přečteno: 1291 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Zrušme Senát a bude na důchody, dezoláti fakt baví

Příspěvek Davida Budaie zveřejněný na webu Seznammedium.cz mne hodně rozesmál. Někteří neználci rekrutující se především z rajchlovců, tomiokamurovců, apod. přicházejí vskutku s originálním řešením.

24.3.2023 v 10:53 | Karma článku: 13.97 | Přečteno: 254 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Záhada ztráty alkoholu v Lánech je vyřešena

I přes nepříznivý vývoj důchodového účtu, cen energií a a potravin jsou naši občané zcela pohlceni záhadou zmizení zásob alkoholu v Lánském zámku. Přinášíme nové a zásadní informace.

24.3.2023 v 10:02 | Karma článku: 17.21 | Přečteno: 303 | Diskuse

Ztlumeno

Aplikace používané osobami s postižením sluchu

Dostal se ke mně dotaz, jaké aplikace používají lidé s postižením sluchu, aby operátor zmapoval používané aplikace a udělal speciální tarif.

24.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Pavel Chalupský

Pane Švejk vyprávěj, jak to dopadlo u toho jejich soudu.

Ptala se jako obvykle paní Mullerová. A na policejní direkci jich nemlátili aby se přiznal? Ne, chovali se ke mně slušně paní Mullerová, chtěli jen abych se přiznal, tak jsem se k jejich radosti přiznal...

24.3.2023 v 7:33 | Karma článku: 9.28 | Přečteno: 132 | Diskuse

Jiří Turner

Neomlouvejte se Železnému, ale omluvte se za fatální pochybení veřejnosti!

Celebrity nemají nárok na větší ochranu, ale nemají ho ani menší, a už vůbec není vhodné, aby veřejně frekventovaný člověk figuroval v jakémsi edukačním videu, pokud tedy vůbec něco takového městské policii přísluší publikovat.

24.3.2023 v 6:46 | Karma článku: 27.19 | Přečteno: 2626 | Diskuse
Počet článků 411 Celková karma 30.59 Průměrná čtenost 1686

Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici a lásce v mnoha podobách

Češtinářky 1. 9. 2022

Žádný život není bez hrubky. Román z prostředí elitního gymnázia.

Kdyby se Don Quijote pokusil svést souboj s českým školstvím, pokorně by se za pár hodin vrátil k větrným mlýnům. O tom je přesvědčená i češtinářka Tereza, jíž dělá ze života peklo byrokracie a despotický ředitel. Naštěstí má podobně naladěné kolegyně, studenty s otevřenou myslí i Čaroděje, který jí vykouzlí v duši klid spolehlivěji než Neurol.

https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz

 

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...