Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Modlitba za Owena Meanyho je nepochybně (místy) zajímavá kniha, ale abych se přiznal, tak jsem jí na chuť nepřišel. Mám pocit, že John Irving má nějakou zvláštní libůstku v přehrabování se v sexuálním aspektu člověka, v negativních lidských vlastnostech, slabostech apod., takže na mě dílo působilo místy docela depresivně - zvlášť, když je to jeden z jeho hlavních pilířů. Mějte mě třeba za staromilce, ale tohleto mi vadilo hodně.

Myslím, že skutečně hodnotné dílo se dá napsat i bez výše uvedených "irvingovských atributů". Příkladem je třeba Jack London nebo v současnosti Boris Akunin. Oba přitom dokážou vylíčit negativní lidské vlastnosti velice pěkně - bez zbytečného zacházení skoro až do nechutností, kterých je dnešní doba plná.

0 0
možnosti
Foto

:-) Každému podle jeho vkusu. Londona jsem čítala ráda. Ale když otevřete Shakespeara, nechutností je tam docela dost ;-). Umění nemá hladit (jenom). Má nás probouzet ze spánku.

0 0
možnosti
JP

J21i30ř26í 73P67l98í67v53a

21. 2. 2017 11:42

Pravidla moštárny - úžasný román. Ale mám takový dojem, že ač měl v sirotčinci pobožné a užitečné pomocnice, on sám na modlení moc nebyl - spíš byl nevěřící.

Irving se učil z Dickense.

0 0
možnosti
JP

J83i87ř16í 52P97l81í20v81a

21. 2. 2017 11:44

Nevěřícím myslím postavu doktora Lercha

0 0
možnosti
MV

joooooooo John Irving....

0 0
možnosti
Foto

Při čtení Owena Meanyho mi doslova vibrovala mícha. Je to naprosto dokonalý román, tím, jak Irving posouvá děj do minulosti, do budoucnosti a kam se mu chce, je naprosto jedinečný. Zejména tím, že popíše Owenův pohřeb dříve než jeho smrt.

1 0
možnosti
  • Počet článků 460
  • Celková karma 26,20
  • Průměrná čtenost 1711x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz